„Vítězky potvrdily roli hlavních favoritek,“ prohlásil Jaroslav Grodl, sportovní manažer pořádajícího Dostihového spolku a.s. Pardubice. „O favoritech se předem nedá hovořit, zvláště v tomto sportu. Ale jsme samozřejmě velice rády, že se nám dařilo. Všechno šlo dobře a především koně jsou zdraví. Takže máme radost,“ pronesla nejzkušenější členka vítězného týmu Gabriela Slavíková.

Východočeská oblast dominovala šampionátu. Do závodu nasadila tři týmy, které tvořily polovinu startovního pole, a po sobotní drezuře a parkuru se všechny držely na medailových příčkách. V čele byla „jednička“. “Měly jsme celkem slušný náskok, takže jsme v krosu ani nemusely riskovat,“ poznamenala Gabriela Slavíková.

Nedělní kros potvrdil dominanci Východočechů, i když jim nakonec jedna medaile unikla. Vedoucí první družstvo Východočeské oblasti si v závěrečné části soutěže nenechalo premiérový titul uniknout. „Všechny, co jsme byly v družstvu, už máme zkušenosti z takových soutěží. Jedna chybička na krosu se sice vloudila, ale pořád to stačilo na vítězství,“ pronesla Gabriela Slavíková.

Stříbro získala východočeská „trojka“, která byla po sobotě třetí. Startovala v sestavě Robert Pokorný - Pippa Fun, Karolína Štěpánková - Elán 2, Michaela Kvapilová – Karibik a Petr Vančura - Lukrecie 1. Bronz vybojovala Oblast Vysočina (Radka Dvořáková - Indian Wind, Veronika Plucarová - Ikarus 1, Barbora Kutílková - Alborg, Andrea Beranová - Tina Turner), jíž po prvním dnu patřila čtvrtá příčka. Kros nevyšel východočeské „dvojce“. Ze sobotní druhé příčky klesla v krosu až na šestou.

Do premiérového mistrovství České republiky nastoupilo šest družstev. Tří nebo čtyřčlenné týmy, v nichž musel být minimálně jeden junior a maximálně dva senioři a započítávaly se výsledky tří nejlepších jezdců z družstva, nasadily čtyři oblasti. Jak již bylo zmíněno, východní Čechy reprezentovaly hned tři družstva.

„Na začátek to určitě bylo dobré. Věřím, že tento šampionát se bude konat každoročně a účast bude stoupat,“ pronesl Jaroslav Grodl. „Je to dobře vymyšlené, i když je trochu náročné sehnat juniora s potřebnou výkonností. Ale nám se to povedlo. Určitě jsem pro to, aby se v této soutěži pokračovalo. Čím více bude takových závodů, bude se tento sport někam vyvíjet. Lidi to bude motivovat,“ řekla Gabriela Slavíková. „Je to výborná myšlenka. I já jsem pro další pokračování. Samozřejmě se musí vychytat některé mouchy, které byly napoprvé. Když se to povede, určitě bude i účast vyšší,“ dodala zkušená Radka Dvořáková, členka bronzového družstva z Vysočiny.

Kromě premiérového mistrovství České republiky družstev se při víkendových závodech na pardubickém Dostihovém závodišti uskutečnily i tři individuální soutěže. Stupeň L, který byl třetím ročníkem Memoriálu Milady Barešová, vyhrála Radka Dvořáková s koněm Bajkar Secret (JK Cavalier Rynárec).

„Nebylo to úplně pohodové vítězství, i když kůň šel dobře. Drezuru i parkur umí, což potvrdil. Čekala jsem, co bude v krosu. I ten ale šel dobře,“ řekla Radka Dvořáková.

Zvítězila „stylem start – cíl“. Šestinásobná vítězka finále Zlaté podkovy se v čele usadila hned po úvodní drezuře. Vedoucí příčku neopustila ani po parkuru. A svůj triumf potvrdila v nedělním krosu. „I když to byla jen rámcová soutěž, málo lidí to vezme tak, že se nic neděje a je v klidu. Já taková nejsem. Cítila jsem nervozitu. Může se stát cokoliv, což jsem poznala minulý týden v Pardubicích. Tentokrát to ale dopadlo dobře. Spravila jsem si chuť za minulý víkend,“ řekla Radka Dvořáková. „Jsem ráda za vítězství, ale možná mě víc hřeje bronz z družstev. Přece jen to bylo mistrovství republiky. Navíc vůbec první,“ dodala.

Za Dvořákovou na druhém místě skončila Nela Raušová s koněm Bobo 1 (PJS Dolní Chabry). Na třetí příčce se umístila Adéla Svobodová s koněm Mr. Míša – SL (Jezdecký klub Pastviny).

Vítězkou stupně ZL – Ceny Občanského sdružení CPK – CHRPA, který byl nejpočetněji obsazenou soutěží díky 48 startujícím dvojicím, se stala  Adéla Vrtková s Fontainem (JO Šumperk). V parkuru se posunula do vedení z průběžného třetího místa po úvodní drezuře a v nedělním krosu už první pozici neopustila. Druhou příčkou podtrhla vydařený pardubický víkend Radka Dvořáková s Damilou. Třetí skončila Jana Plundráková s koněm Keelc Peak (TJ Pegas).

V Hobby soutěži stupně Z zvítězila Veronika Rosická s Apollo 5 (JK Poříčí), která byla po sobotě druhá. Druhá skončila Ivana Konečná s Hajdy (JO Pegas) a třetí místo vybojovala Anežka Lexová s koněm Sony 2 (JK Tůně). Po drezuře a parkuru vedoucí Miroslav Trunda s Lutanou po chybách v nedělním krosu skončil pátý.

Konečné výsledky

Mistrovství České republiky družstev

1. Východočeská oblast 1 (Lucie Příhodová - Exotika, Nikola Drdlová - Cirda, Gabriela Slavíková - Ulma 1, Veronika Příhodová - Imposant Rules)        186,34
  2. Východočeská oblast 3 (Robert Pokorný - Pippa Fun, Karolína Štěpánková - Elán 2, Michaela Kvapilová - Karibik, Petr Vančura - Lukrecie 1)          217,36
  3. Oblast Vysočina (Radka Dvořáková - Indian Wind, Veronika Plucarová - Ikarus 1, Barbora Kutílková - Alborg, Andrea Beranová - Tina Turner)          232,99
  4. Severomoravská oblast (Iveta Běhalová - Andy 8, Kristýna Šamalová - Dynamic, Simona Heidenreichová - Sl. Fregata, Vladana Bednářová - Dajdou)  233,57
  5. Středočeská oblast (Dominika Hájková - Gina 1, Kristýna Vávrová - Expert 1, Veronika Rosická - Cyrano 1, Dominika Kellerová - Corrado)              242,48