„Dá se očekávat, že nás čekají zajímavé závody, které budou početně i kvalitativně obsazeny velice dobře. Teď jenom doufáme, že počasí bude příznivější než o minulém víkendu a než před rokem při těchto závodech, kdy jsme byli nuceni zrušit dvě soutěže. Snad to tentokrát bude lepší, vše proběhne bez problémů a nikomu se opět nic nestane,“ pronesl Jaroslav Grodl, sportovní manažer Dostihového spolku a.s. Pardubice.

Jezdci o nadcházející národní závody ve všestrannosti na pardubickém závodišti projevili velký zájem

Přihlášeno je celkem 147 dvojic. Individuální soutěže budou mít i mezinárodní punc. Představí se v nich čtyři jezdci ze Slovenska a stejný počet závodníků z Rakouska. Bude mezi nimi mimo jiné už tradiční účastnice pardubických soutěží Margit Appelt, která se v roce 2004 představila na olympijských hrách v Aténách. Zkušená rakouská reprezentantka by měla startovat se třemi koňmi.

„Účast by měla být jedna z nejvyšších v historii těchto národních závodů. Startovat bude řada jezdců z tuzemské špičky. A jsme pochopitelně rádi, že u nás objeví i zahraniční účastníci,“ řekl Jaroslav Grodl.

Podruhé v letošní sezoně se na pardubickém závodišti uskuteční mistrovství České republiky

Bude se jednat o vůbec premiérový šampionát družstev. Týmy reprezentující jednotlivé oblasti mohou tvořit tři až čtyři jezdci, v nichž musí být minimálně jeden junior a maximálně dva senioři. Započítávat se budou výsledky tří nejlepších jezdců z družstva. „V soutěži bude startovat sedm družstev,“ poznamenal Jaroslav Grodl.

Kromě mistrovství České republiky družstev jsou při nadcházejících národních závodech vypsány ještě další tři soutěže

Budou to stupně Hobby Z, ZL (pozn.: 52 přihlášek – nejpočetněji obsazená soutěž) a L, který bude současně III. ročníkem Memoriálu Milady Barešové. Do něho je mimo jiné přihlášena šestinásobná vítězka finále Zlaté podkovy Radka Dvořáková s trojicí koní Damila, Bajkar Secret a Porlana nebo účastník pardubické olympijské kvalifikace Petr Veselovský, který se tentokrát představí s koněm Teacher´s.

Na rozdíl od minulého týdne mají národní závody dvoudenní program

V sobotu 6. srpna se bude začínat v 8.00 hodin (pozn.: podle počtu startujících je možný posun už na 7.00). Na dvojice nejprve čeká drezura na pískovém kolbišti a zhruba do čtyřiceti minut se přesunou na sousední trávu na parkur. „Vzhledem k počtu startujících budou na písku dva drezurní obdélníky a na trávě budou postaveny dva parkury,“ uvedl Jaroslav Grodl.

V neděli 7. srpna se bude začínat v 9.00 hodin. Na programu bude kros na dostihové dráze. „Nižší soutěže půjdou dopoledne a tratě budou vedeny tradičně v lesíku a kolem něho, abychom nepoškodili dráhu,“ uvedl Jaroslav Grodl, který je zároveň autorem tratí. „Mistrovství republiky družstev se půjde na úrovni jednohvězdičkové soutěže. Trať tedy bude podobná jako před týdnem při CIC1*.“

Diváci mají po oba dny vstup zdarma. Nedělní kros už tradičně mohou sledovat přímo z dostihové dráhy ve vyhrazených prostorech.