Tříhvězdičkové soutěže, v nichž se bojovalo o důležité body do světového žebříčku, z něhož vzejdou účastníci letní olympiády v příštím roce v Londýně, ovládli zahraniční jezdci. „Předpokládám, že někteří z nich budou na olympiádě startovat. Určitě by se v Londýně měla představit Thajka Ligon a je dost možné, že také Brazilec Fonseca a Portugalec Grave,“ odhadl Jaroslav Grodl, sportovní manažer pořádajícího Dostihového spolku a.s. Pardubice. „Jenom připomenu, že pět jezdců z olympijské kvalifikace, kterou jsme pořádali před čtyřmi lety, poté startovalo na hrách v Pekingu,“ dodal.

V dlouhé soutěži CCI3*, která se konala vůbec poprvé na českém území, zvítězil jednadvacetiletý portugalský reprezentant Manuel Grave s koněm Samaritano. “Je to jeden z nejlepších výsledků mé kariéry. Jsem moc spokojen. Je to velmi příjemný úspěch na velmi krásném závodišti a při velmi kvalitních závodech,” pronesl Manuel Grave, jemuž na světovém žebříčku patří 360. příčka.

Grave do závěrečného nedělního parkuru nastupoval za třetí pozice. Za vytrvalého deště na pískovém kolbišti předvedl bezchybný výkon a poté už čekal na jízdy svých soupeřů. “Parkur mi vyšel výborně. Doufal jsem, že je možné, abych se ještě dostal na první místo, pokud zajedu čistě. To se mi povedlo a pak už vše měli ve svých rukou soupeři,” pronesl Manuel Grave.

První dva jezdci průběžného pořadí po krosu, Polák Kaczmierczyk a Thajka Ligon, však v parkuru několikrát chybovali. Vítězem se tak stal Portugalec Grave. Druhé místo obsadil rakouský olympionik Harald Siegl s koněm Nebelwerfer a na třetí příčku klesl do té doby vedoucí Lukasz Kaczmierczyk s Hromym.

Jediným českým zástupcem v soutěži CCI3* byl Petr Veselovský s Monarchou. Po drezuře byli devátí, v krosu se posunuli o jednu příčku a osmé místo udrželi i v parkuru. “Petr předvedl velmi solidní výkony. Určitě v Pardubicích odvedl dobrou práci,” prohlásil Jaroslav Grodl.

Krátká soutěž CIC3*, která se konala bez českého zastoupení, ovládla největší favoritka. Vítězkou se stala devatenáctiletá Nina Ligon s koněm Jazz King. Reprezentantka Thajska, která žije ve Spojených státech amerických, se do vedení dostala v sobotním krosu a své vítězství potvrdila bezchybným výkonem v parkuru. “Jsem velmi šťastná, vždyť to byla moje vůbec první tříhvězdičková soutěž s Jazz Kingem. Potvrdil však, že je to výborný kůň. Jsem moc ráda, že nám to v Pardubicích takhle vyšlo. Byla to opravdu velmi dobrá soutěž,” pronesl Nina Ligon, které patří 67. příčka ve světovém žebříčku. “Doufám, že jsem v Pardubicích udělala další krok k účasti na olympijských hrách.”

Nedělní parkur nic nezměnil ani na pořadí na dalších medailových příčkách. Druhé místo vybojoval Ruy Fonseca s koněm Tom Bombadill Too z Brazílie a třetí skončila polská jezdkyně Marta Dziak – Gierlicz s koněm Vacat JP.

Zatímco v tříhvězdičkových soutěžích se prosadila nastupující jezdecká generace, v soutěži CIC2* triumfoval ostřílený matador.  Zvítězil osmatřicetiletý německý reprezentant Bodo Battenberg s koněm Cadgold. “Byl překvapen, jak výborně zajel. Má však spoustu zkušeností, určitě nikam nejezdí jen tak být do počtu. Rozhodně počítal s dobrým umístěním. Do poslední chvíle jsme s ním bojovali, což je super,” pronesl český reprezentant Miloslav Příhoda na adresu účastníka olympijských her v roce 1996 v Atlantě.

Battenberg a Příhoda s Noridesem se po sobotním krosu dělili o první místo. Vítěze tak určil nedělní parkur. Zatímco Němec ho zajel čistě, česká dvojice jednou chybovala a skončila druhá. Na třetí příčce se umístila Polka Julia Kornaszewska se Sojuzem.

“Norides sice chodí dvouhvězdičkové soutěže teprve prvním rokem, ale vzhledem k jeho předchozím výkonům jsem od něho očekával lepší výsledek. Škoda jedné chybičky v parkuru. Ale I tak je to super,” pronesl Miloslav Příhoda.

Mladý český reprezentant si vše vynahradil v dalších soutěžích. V CIC1* se po sobotním krosu dostal do vedení. První příčku si udržel I v nedělním parkuru, v němž předvedl bezchybný výkon. “Tohoto koníka mám teprve tři měsíce a byl jsem velmi překvapen. Takovou soutěž šel vůbec poprvé. Předvedl však výborný výkon. Určitě nikdo nečekal, že zajedeme tak super,” pochvaloval si Miloslav Příhoda.

Další medailové příčky CIC1* patřily zahraničním jezdcům. Stříbro vybojoval Nizozemec Jan Van Beek s koněm Vamp Du Monselet. Třetí skončil Němec Jörg Christoph Daut s Lady Sunshine P2.

Miloslav Příhoda si z Pardubic odvezl ještě jedno vítězství. S Noridesem triumfoval v mistrovství České republiky seniorů, které se do areálu u Taxisova příkopu vrátilo po více než čtyřiceti letech. “Chtěl jsem skončit do třetího místa. Dopadlo to mnohem lépe, což je jen dobře,” zaradoval se Miloslav Příhoda.

Do nedělního parkuru nastupoval jako druhý v pořadí. Přestože na pískovém kolbišti udělal jednu chybu, získal nakonec své první seniorské zlato. Nahrál mu do té doby vedoucí Lubomír Vrtek s Davosem 1, jenž parkur po pádu nedokončil. Závěrečná část soutěže vůbec zamíchala pořadím na předních příčkách. Stříbro nakonec získala Andrea Lesáková se Seržantem 1 a bronz bral Petr Pejřil s Pastorem 1. “Byla to velmi vyrovnaná soutěž. A jsme moc rádi, že byla velmi dobře obsazená. Početně nejlépe za poslední roky,” pronesl Jaroslav Grodl.

Mezinárodních závodů ve všestrannosti, které jsou už tradičním jezdeckým vrcholem roku na pardubickém závodišti, se tentokrát zúčastnilo 67 dvojic z 15 zemí. Vůbec poprvé v historii se při těchto soutěžích představili jezdci z Thajska, Brazílie a Turecka.

“Účast byla velmi pestrá. A jen se potvrdilo, že reprezentanti Thajska a Brazílie nebudou jen exotickým zpestřením, ale svou kvalitou budou patřit mezi favority,” pronesl Jaroslav Grodl. “Počet jezdců a koní byl nižší než v minulých letech, ale je to dáno našlapanou termínovou listinou. Vždyť za tři týdny bude mistrovství Evropy v německém Luhmühlenu a někteří jezdci a koně do tříhvězdičkové soutěže kvůli tomu nepřijeli k nám. A o příštím víkendu bude u nás historicky první mistrovství republiky družstev. Někteří mu dali přednost před startem v jednohvězdičkové soutěži,” dodal sportovní manažer Dostihového spolku a.s. Pardubice.

Konečné výsledky:

CCI3*

 1. Manuel Grave - Samaritano         Portugalsko        57,90
 2. Harald Siegl - Nebelwerfer         Rakousko         59,15
 3. Lukasz Kazmierczak - Hromy         Polsko         62,75
 4. Harald Ambros - O-Felitz             Rakousko         64,05
 5. Harald Siegl - Luis W             Rakousko         72,15

CIC3*

 1. Nina Ligon - Jazz King             Thajsko         52,25
 2. Ruy Fonseca - Tom Bombadill Too     Brazílie         62,40
 3. Marta Dziak - Gierlicz - Vacat JP         Polsko         72,35
 4. Jan Van Beek - Vision             Nizozemí         77,65
 5. Paul Adams - Algorithm             Velká Británie     83,70

CIC2*

 1. Bodo Battenberg - Cadgold         Německo         55,20
 2. Miloslav Příhoda - Norides         Česko             59,20
 3. Julia Kornaszewska - Sojuz         Polsko             69,60
 4. Jörg Christoph Daut - Feldstern DS     Německo         72,85
 5. Christian Gärtner - Winzerkönig         Německo         73,20

CIC1*

 1. Miloslav Příhoda - La Grander             Česko         55,05
 2. Jan Van Beek - Vamp Du Monselet         Nizozemí    61,20
 3. Jörg Christoph Daut - Lady Sunshine P2         Německo     61,30
 4. Jan Van Beek - Analyze This             Nizozemí     61,50
 5. Harald Siegl - Amalfi Nero             Rakousko     61,65

Mistrovství ČR seniorů

 1. Miloslav Příhoda - Norides      59,20
 2. Andrea Lesáková - Seržant 1      71,40
 3. Petr Pejřil - Pastor 1          73,55
 4. Radka Dvořáková - Oster          77,20
 5. Gabriela Slavíková - Zack      77,60

Kompletní výsledky