Kromě bohatého kulturního programu hledáme i letos způsob, jak zúročit potenciál Brněnské muzejní noci v průběhu celého roku, a proto se vynasnažíme získat od účastníků zpětnou vazbu a ohlasy na naši práci a nabídku trávení volného času.

Marek Pokorný, ředitel Moravské galerie v Brně, která je oficiálním garantem této úspěšné akce, dodává: „Každý rok se během muzejní noci snažíme ukázat, že máme lidem co nabídnout nejenom jednou v roce, ale téměř každý den. Pravidelných návštěvníků výstavních institucí však bohužel příliš nepřibývá. Rádi bychom zjistili proč. Co můžeme udělat pro to, aby se na výstavy chodilo častěji? Čím muzea a galerie odrazují a čím by naopak mohly přilákat? Názor veřejnosti nás opravdu zajímá. Jsme přesvědčeni, že díky němu můžeme být lepší.“

Svůj názor mohou účastníci muzejní noci vyjádřit buď pomocí ankety (v tištěné podobě v programové brožuře, v elektronické verzi na www.brnenskamuzejninoc.cz), prostor však budou mít i přímo ve zpřístupněných budovách. Další možnost podělit se o své postřehy mají uživatelé facebooku na oficiální stránce Brněnské muzejní noci www.facebook.com/brnenskamuzejninoc a majitelé chytrých mobilních telefonů s připojením k internetu díky speciální akci Čekovací muzejní noci v Brně www.facebook.com/brnoc. Tu na vyzvání Moravské galerie v Brně pořádají Martin Hassman a Marek Lutonský, kteří také připravili podrobné návody, jak se čekovat pomocí geolokačních her Foursquare a Gowalla.

TO NEJZAJÍMAVĚJŠÍ Z PROGRAMU JEDNOTLIVÝCH POŘÁDAJÍCÍCH INSTITUCÍ

Letošní rok slaví významná kulatá výročí hned tři brněnské výstavní instituce: Moravská galerie v Brně a Technické muzeum v Brně mají 50 let a Muzeum romské kultury oslavuje dvacetiny.

Moravská galerie v Brně vycházela při tvorbě doprovodného programu z devíti aktuálních výstav. V Uměleckoprůmyslovém muzeu MG, jehož přízemí zaplnilo orientální umění, tak letos proběhne výtvarná dílna nazvaná Tisíc ornamentů a jedna noc a koncert skupiny bubeníků Jumping Drums. V Pražákově paláci, který nabízí výstavu Plocha, hloubka, prostor, se uskuteční Workshop na perspektivní téma připravený Tomášem Vaňkem. Výstavu fotografií Viktora Koláře v Místodržitelském paláci MG doprovodí vystoupení skupiny Betonovej bez. Účastníky akce jistě potěší také nabídka katalogů a publikací za bezkonkurenční ceny.

Program Muzea města Brna na hradě Špilberk se ponese v duchu gotické slavnosti a nabídne šermířská, divadelní a taneční vystoupení, v Gotickém sále na Malém nádvoří pak zhudebněnou poezii současných brněnských básníků. K vidění bude i nejstarší comix — replika slavné Tapiserie z Bayeux zachycující dobytí Anglie Normany. Jihozápadní bastion se opět promění v astronomickou pozorovatelnu oblohy muzejní noci nad Brnem. A v Měnínské bráně bude mít svoji noční premiéru Muzeum hraček. Technické muzeum v Brně láká veřejnost na výstavu interaktivních objektů Orbis pictus PLAY a slibuje oživení svých expozic postavami v dobových kostýmech a uniformách.

Nabídka Moravského zemského muzea zahrnuje výstavu loutek (Dietrichsteinský palác), ukázky zdobení kraslic (Biskupský dvůr), multikulturní večer s módní přehlídkou (Palác šlechtičen), arabskou kavárnu, cirkus i reggae (Pavilon Anthropos). MZM letos během muzejní noci opět otevře i další objekty ― Památník Leoše Janáčka na Smetanově ulici a Památník Bible kralické v Kralicích nad Oslavou (doprava speciálními linkami MHD není do Kralic zavedena).

Dům umění města Brna zpřístupní obě své budovy a část programu se uskuteční i v nově otevřené kavárně Leporelo+. Na Malinovského náměstí bude kromě zajímavých výstav připravena například Fashion show či koncert skupiny Burningboy. V Domě pánů z Kunštátu na Dominikánské ulici doprovodí výstavy speciální animační programy a oblíbený Artjarmark. Muzeum romské kultury přichází s celou řadou hudebních vystoupení, výtvarnou dílnou věnovanou včelímu vosku, ale i ochutnávkou tradiční romské kuchyně. Návštěvníci Mendelova muzea se mohou potěšit návštěvou expozice, tradičním kvízem či prohlídkou včelínu. Diecézní muzeum nabízí v prostoru kolem katedrály na Petrově dramatické vystoupení Jákobovy příběhy v podání studentů JAMU.

Program Muzea Brněnska bude v Rajhradě věnován stému výročí narození Zdeňka Jirotky, na Mohyle míru v Praci proběhne koncert ženského sboru Mladost a v Předklášteří se mohou zájemci ponořit do Světa mužů. Brněnské kulturní centrum připravuje přehlídku tanců celého světa, ukázku z blížícího se festivalu Divadelní svět Brno a také možnost vystoupat po schodech věže Staré radnice a nechat se okouzlit pohledem na noční Brno. V Knihovně Jiřího Mahena se v rámci programu nazvaného Vyzvání k tanci uskuteční divadelní představení, taneční a pěvecká vystoupení či škola orientálního tance.

Galerie Sklepení letos připravila program zaměřený na květiny a jejich aranžování. Ve Vile Stiassni, tedy v dalším objektu zpřístupněném brněnským pracovištěm Národního památkového ústavu, bude možné zhlédnout práce studentů či čerstvých absolventů FA VUT. Návštěvníci HaDivadla uvidí ukázku z improvizované debaty Café MAKAK. Červený kostel nabídne vedle již tradičních koncertů varhanní hudby výstavu věnovanou historii a současnosti Jednoty bratrské. Hvězdárna a planetárium Brno je z důvodů rekonstrukce zavřena, pro zájemce je však připraven program na hradě Špilberk a v Knihovně Jiřího Mahena.

Host 2011 — Národní divadlo Brno zpřístupní po skončení večerních představení všechny své budovy. V Janáčkově divadle proběhne třikrát během noci výtvarné divadlo Čtyři údery srdce / Horizontal theater, jehož autorem je Daniel Dvořák. Další představení, konkrétně Král Richard III., proběhne v Mahenově divadle formou projekce. Reduta nabízí ukázku z projektu Sinfonietta VideoART.

Program Brněnské muzejní noci je natolik bohatý a rozmanitý, že se nepochybně vyplatí si cestu na výstavy a za kulturou předem naplánovat. K tomu pomůže buď tištěná programová brožura, kterou si zájemci mohou vyzvednout ve všech spolupořádajících institucích a od středy 11. 5. také v informačním autobusu na Náměstí Svobody, nebo internetové stránky www.brnenskamuzejninoc.cz, kde je podrobný program i všechny další organizační informace k dispozici nejen v češtině, ale i v angličtině a nově v němčině.

ČEKOVACÍ MUZEJNÍ NOC V BRNĚ

První Čekovací (tenkrát ještě psáno Checkovací) muzejní noc u nás se konala 12. června 2010 v Praze a pořádal ji známý pražský geek a programátor Martin Hassman. Toho také vyzvala Moravská galerie v Brně, garant Brněnské muzejní noci, k uskutečnění obdobné akce i v moravské metropoli. Martin Hassman se následně spojil s Markem Lutonským, geekem, jenž má na starosti webové portály Mladé fronty, a dalšími dobrovolníky, kteří dobře znají brněnské prostředí a dokáží mu akci přizpůsobit. Tak vznikla Čekovací muzejní noc v Brně určená všem, kteří vlastní chytré mobilní telefony a nějakou formu mobilního datového připojení k internetu. Pro úplné začátečníky vznikly podrobné návody s informacemi, kde je možné stáhnout potřebné programy Foursquare nebo Gowalla, jak je používat, čeho se vyvarovat a co si naopak užít.

Aby se čekující účastnící mezi ostatními lidmi v sobotu 14. května vzájemně rozpoznali, stanovili organizátoři tzv. dress code, kterým je bílé tričko. Zapsat se, neboli „čeknout“, bude možné na všech více než třiceti místech s výstavami a kulturním programem. Pořadatelé doporučují, aby kromě samotného čekování připojovali své dojmy a fotografie. Ty totiž bude možné během akce číst i na webových stránkách Brněnské muzejní noci. Kromě virtuálních předmětů a známek je pro účastníky Čekovací muzejní noci v Brně připravena speciální after party v jedné z brněnských kaváren, kde prvních třicet příchozích získá originální placku s logem akce.

A co že to vlastně je ono Foursquare a Gowalla? Jedná se o dvě v současné době nejrozšířenější zábavné služby založené na lokalizaci pomocí mobilních telefonů. Ve skupině přátel si díky nim můžete navzájem dávat vědět, kde zrovna jste: v jaké restauraci, na jakém nádraží, v jakém muzeu. Po stisknutí tlačítka v mobilní aplikaci — po takzvaném čeknutí — se vaši známí ihned dozví, jaké místo jste navštívili. Více na www.facebook.com/brnoc.

Brněnská muzejní noc se koná pod záštitou Romana Onderky, primátora statutárního města Brna, Michala Haška, hejtmana Jihomoravského kraje, a Vojtěcha Cikrleho, biskupa brněnského. Je součástí Festivalu muzejních nocí, který pořádá Asociace muzeí a galerií ČR za podpory Ministerstva kultury ČR. Uskutečňuje se za finanční podpory statutárního města Brna a významným způsobem se na ní podílí Dopravní podnik města Brna, který zajišťuje bezplatnou dopravu návštěvníků do výstavních budov mimo centrum města.

PARTNEŘI

Akce se koná za finanční podpory Ministerstva kultury ČR a statutárního města Brna

POŘADATELÉ BRNĚNSKÉ MUZEJNÍ NOCI

Moravská galerie v Brně, Muzeum města Brna, Technické muzeum v Brně, Moravské zemské muzeum, Dům umění města Brna, Muzeum romské kultury, Muzeum Brněnska, Mendelovo muzeum MU, Diecézní muzeum

Knihovna Jiřího Mahena v Brně, Národní památkový ústav, ÚOP v Brně, Galerie HaDivadla, Brněnské kulturní centrum, Hvězdárna a planetárium Brno, Červený kostel

Národní divadlo Brno — Host 2011