Dnes, 2.2.2011 v 8:25 hodin přijalo Krajské operační a informační středisko HZS Jihočeského kraje tísňové volání, které oznamovalo železniční dopravní nehodu v obci Vodňany. K zásahu vyjeli profesionální hasiči ze stanic Vodňany a Strakonice a profesionální jednotka HZSP SŽDC. Po příjezdu na místo události bylo upřesněno, že je jedná o čelní střet osobního regionálního vlaku s vlakem nákladním, a to u železničního přejezdu na výjezdu ze stanice Vodňany ve směru na Číčenice.

V regionálním vlaku o dvou vagónech cestovaly více než dvě desítky osob. Následky střetu nepřežila jedna žena, zdravotníci ZZS odvezli 12 zraněných do nemocnice a osm dalších ošetřili na místě. "Zásah hasičů spočíval v evakuaci lidí z osobního vlaku. Jednotky nemusely použít speciální vyprošťovací hydraulické zařízení, zranění byli vynášeni na nosítkách, kolečkových křeslech či byli hasiči vyváděni."sdělila redakci Regiony ČR Vendula Matějů, tisková mluvčí HZS Jihočeského kraje.

Na místo byla povolána také psycholožka HZS Jihočeského kraje, která poskytla psychologickou pomoc strojvedoucímu osobního vlaku. Okolo 10. hodiny bylo místo nehody předáno Policii ČR a pracovníkům drážní inspekce k šetření. Provoz na trati je přerušen.Česká dráhy zajišťují dopravu náhradními autobusy.

Jak informovala Drážní inspekce ČR podle dosavadního šetření je pravděpodobnou příčinou nehody selhání lidského faktoru, když strojvedoucí osobního vlaku pravděpodobně nevyčkal příjezdu manipulačního vlaku a pokračoval v jízdě směr Číčenice. Přesné určení příčin a okolností vzniku nehody bude známo po ukončení vyšetřování. Škoda byla odhadnuta na 5 260 000 Kč (5 mil. Kč osobní vlak, 250 tis. Kč nákladní vlak, 10 tis. Kč trať).

Na této trati se v minulosti udály další dvě srážky vlaků

První z nich se udála 22. 7. 2004 mezi Bavorovem a Strunkovicemi nad Blanicí. Tehdy se srazily dva osobní vlaky Os 18008 a Os 18035. Při nehodě byly dvě osoby usmrceny a 33 jich bylo zraněno. Škoda byla vyčíslena na 3 900 000. Příčinou této nehody bylo selhání lidského činitele na straně strojvedoucího osobního vlaku os 18008. Nedovolený odjezd ze stanice Bavorov.

Dne 1. září 2007 v 08:10 hodin došlo mezi přilehlou železniční stanicí Vodňany a dopravnou Bavorov ke srážce vlaků osobní dopravy Os 18003 a Os 18032. Celkem bylo zraněno dvanáct cestujících a jeden zaměstnanec dopravce. Celková hmotná škoda na drážních vozidlech byla vyčíslena na 137 145,- Kč. Příčinou mimořádné události byl nedovolený odjezd vlaku Os 18003 z dopravny Bavorov.