„Díky finančním prostředkům od Ministerstva životního prostředí se život v obci bude moci navrátit do normálu na přelomu února a března,“ říká Pavel Benda, ředitel Správy Národního parku České Švýcarsko, a dodává: „Pokud nenastanou nepředvídatelné okolnosti, bude nejzávažnější problém v obci do začátku turistické sezóny odstraněn.“

Po vyřešení současného havarijního stavu správa podnikne další kroky pro zajištění zbytku ohrožujícího skalního masívu. Jedná se o někdejší lomovou stěnu, která byla ve čtyřicátých letech minulého století narušena necitlivými odstřely při rozšiřování silnice. Skalní stěna je proto narušena četnými puklinami, které spolu s přirozenými erozními procesy způsobily současnou nestabilitu. O finanční prostředky na celkovou sanaci Správa parku bude žádat dotační prostředky.

Nestabilní části skalní stěny nad silnicí ohrožují provoz od září loňského roku. Silnice byla provizorně zprůjezdněna díky vybudovanému dopadovému loži a monitorovacímu systému pro kontrolu pohybu skalních bloků. Ve druhém prosincovém týdnu bloky začaly vykazovat výrazné pohyby a hrozba řícení se stala akutní. Od té doby je silnice pro provoz uzavřena zcela a část obce Hřensko přišla o spojení s českým územím.