Soubor 48 velkoplošných fotografií představuje každodenní práci českých vojáků v terénu očima praporčíka Daniela Hlaváče a zároveň přináší výtvarný pohled známého fotografa Herberta Slavíka. Ten se zaměřil na atmosféru a krajinu míst, kde naši vojáci pomáhají. Výstava je rovněž doplněna několika fotografiemi anonymních autorů, členů 601. skupiny speciálních sil z Prostějova.

„Před několika lety jsem měl možnost podívat se do Kábulu, když tam zahajovala činnost česká polní nemocnice. Poznal jsem spoustu skvělých lidí a zjistil jsem, že ta dnešní, profesionální armáda, je úplně jiná než ta minulá, a požívá velikého respektu a úcty od spojenců. Tehdy to pro mě začalo být téma a já se rozhodl, že se mu budu dlouhodobě věnovat. Myslím, že život a práce českých vojáků, obzvlášť v misích, je velmi nedoceněná a informací mají lidé pořád málo. Doufám, že tato výstava pomůže, aby vojáci získali ve společnosti větší respekt,“ uvedl v květnu letošního roku při vernisáži výstavy v Pardubicích Herbert Slavík.

Náměstkyně primátora JUDr. Marcela Krejsová je ráda, že má Plzeň příležitost seznámit se s úkoly a působením české armády v Afganistánu: „Jsme v pořadí pátým městem, kam výstava zavítá. Letos se již úspěšně představila v Olomouci, Pardubicích, Praze a Prostějově. Nabízí zcela nový úhel pohledu na události, které vnímáme jen zprostředkovaně a často si je neumíme blíže představit.“ Expozice vznikla u příležitosti 65. výročí konce druhé světové války ve spolupráci s Ministerstvem obrany České republiky.

Herbert Slavík byl od roku 1986 fotoreportérem Mladé fronty, po roce 1990 vedl fotooddělení MF DNES, založil agenturu MAFA. Od roku 2002 má svobodné povolání, založil vlastní agenturu. V rámci projektu Plzeňské ikony, v němž měli obyvatelé Plzně a Plzeňského kraje možnost zvolit si své ikony – ženy, které je nejvíce ovlivnily a inspirovaly, nafotí zhruba desítku vítězek, o nichž rozhodne odborná porota.