„Získání pořadatelství evropského šampionátu je důkazem stále stoupající prestiže pardubického závodiště. Má už v Evropě zvuk. Navíc jsem už zkušeným pořadatelem,“ prohlásil Jaroslav Grodl, sportovní manažer Dostihového spolku a.s. a zároveň asistent francouzského stavitele krosové trati Pierra Micheleta.

Mistrovství Evropy ve všestrannosti se na pardubickém závodišti bude konat už potřetí v historii. Premiéru mělo v roce 2003, kdy ve zdejším areálu o medaile bojovali junioři. V roce 2006 se zde uskutečnil šampionát mladých jezdců. Letos se sem stejná kategorie vrací. Navíc v roce 2007 se na tomto závodišti konala kvalifikace pro olympijské hry v Pekingu. „Olympijskou kvalifikaci, tentokrát pro hry v Londýně, budeme znovu pořádat v příštím roce. Nadcházející mistrovství Evropy tak pro nás bude zároveň i prověrkou na tento závod,“ uvedl Jaroslav Grodl.

Podle předběžných přihlášek by se v mistrovství Evropy mladých jezdců měli představit reprezentanti ze šestnácti zemí. Sedmnáctým zúčastněným státem bude Dánsko, které bude mít své zástupce pouze v soutěži CIC3*.

„Účast v mistrovství Evropy by měla být podobná nebo o něco málo lepší než v minulých letech. Tentokrát je přihlášeno méně koní do tříhvězdičkové a dvouhvězdičkové soutěže. Ale letos tomu je tak i jinde. Zřejmě je to důsledek ekonomické krize,“ uvedl Jaroslav Grodl.

Při evropském šampionátu mladých jezdců v Pardubicích se bude bojovat o medaile v soutěžích jednotlivců a družstev. Každá země může nasadit až šest startujících. Výsledky čtyř předem určených jezdců se počítají do týmové soutěže. „My jako pořadatelská země můžeme nasadit dvanáct jezdců. Ale tolik jich nemáme, budou startovat čtyři,“ uvedl Jaroslav Grodl.

Uzávěrka přihlášek je však až v sobotu 24. července. Ovšem podle předběžných nominací, které nahlásily jednotlivé národní federace, je předpoklad, že evropský šampionát bude nesmírně zajímavým závodem. Jsou v nich uvedena jména osmi jezdců z nejlepší desítky konečného pořadí z loňského mistrovství, jež se konalo v belgickém Waregemu.

Šampionátu starého kontinentu v kategorii mladých jezdců v posledních letech dominuje Velká Británie. Její reprezentanti vyhráli individuální i týmovou soutěž jak vloni ve Waregemu, tak také předloni v německém Kreuthu. Před rokem zvítězila Laura Collett a před dvěma lety Emily Llewellyn. Obě byly vloni i členkami vítězného družstva a patří do první stovky aktuálního světového žebříčku v této jezdecké disciplíně. A obě jsou v předběžné nominaci Britů stejně jako další členka loňského zlatého týmu Emily Parker. Navíc Laura Collett je dvojnásobnou juniorskou mistryní Evropy z let 2006 a 2007.

V seznamu jezdců, které přihlásila Francie, nechybí Astier Nicolas. Vloni ve Waregemu vybojoval stříbro v individuální soutěži.

Zajímavá jména figurují rovněž na přihláškách z Německa. Sonja Buck a Franziska Roth na minulém šampionátu obsadily páté, resp. šesté místo a v soutěži družstev vybojovaly stříbro. Franca Lüdeke před rokem zase byla členkou zlatého německého týmu na juniorském mistrovství Evropy.

Silnou sestavou by mohli disponovat rovněž Švédové. V předběžné nominaci je téměř kompletní bronzové družstva z loňského mistrovství Evropy. Jeho členy byli Christoffer Forsberg, Hannes Melin a Maria Bredberg. Jsou přihlášeni i do Pardubic. Forsberg je nejvýše postaveným jezdcem na světovém žebříčku všestrannosti ze všech přihlášených závodníků, aktuálně mu patří 62. místo.

Do evropského šampionátu mladých jezdců v Pardubicích jsou přihlášeni rovněž reprezentanti Belgie, Rakouska, Běloruska, Maďarska, Irska, Itálie, Nizozemí, Polska, Ruska, Španělska a Švýcarska. A pochopitelně nechybí domácí Česko.

Domácí barvy budou hájit tito jezdci a koně: Miloslav Příhoda - Gomba 1, Jiří Machovec – Alnaki, Sabina Erbeková - Johanka 2, Barbora Žáčková – Frey. Vedoucí ekipy je Daniela Diringerová a veterinářem MVDr. Petr Přikryl.

Příhoda, Machovec a Erbeková startovali už na loňském mistrovství Evropy mladých jezdců ve Waregemu. Společně v soutěži družstev skončili osmí. V individuálním pořadí byl nejúspěšnější Příhoda na třináctém místě.

„Příhoda by letos měl bojovat o umístění v první desítce. Družstvo bylo vloni nejúspěšnějším týmem z východní Evropy. Pokud by to zopakovalo a v celkovém pořadí se třeba o stupínek posunulo, bylo by to dobré,“ řekl Jaroslav Grodl. „Všichni čtyři určitě mají dobře natrénováno. Miloslav Příhoda s Gombou 1 nedávno vyhrál jednohvězdičkovou soutěž ve slovenských Motěšicích a Jiří Machovec s Alnakim zase zvítězil ve dvouhvězdičkové soutěži v maďarské Nagykanisze. Měli by být ve formě,“ dodala Daniela Diringerová.

Do soutěží CIC3* a CCI2* je zatím přihlášeno méně jezdců. Ovšem i mezi nimi je několik zajímavých jmen. V tříhvězdičkové soutěži by se měla představit Němka Janet Wiesner, která v roce 2005 vyhrála mistrovství světa šestiletých koní ve francouzském Lion d´Angers. V Pardubicích už startovala několikrát stejně jako Rakušan Harald Ambros, jenž se v roce 2001 stal mistrem Evropy mladých jezdců. S koněm O-Felitz bude obhajovat loňské pardubické vítězství v tříhvězdičkové soutěži. Z českých jezdců je přihlášen zatím pouze Petr Veselovský s Monarchou do CIC3*.

První účastníci nadcházejících závodů by se na pardubickém závodišti měli objevit v neděli. Jako první by měli dorazit ekipy z Velké Británie, Irska a Španělska.

Vlastní program mistrovství Evropy mladých jezdců a závodů CIC3* a CCI2* začíná ve středu 28. července, kdy se uskuteční první inspekce koní, prohlídka tratí a slavnostní zahájení. Závodit se začne ve čtvrtek 29. července. Drezura na pískovém kolbišti bude zahájena v 8.00 a pokračovat bude ještě v pátek 30. července rovněž od 8.00 hodin.

V sobotu 31. července na účastníky čeká atraktivní kros na dostihové dráze, který bude zahájen v 9.00 hodin. „Oproti jiným pořadatelům máme nevýhodu, že je u nás celoroční provoz. Překážky můžeme stavět až po skončení jarní části dostihové sezony na konci června. Proto hodně využíváme mobilní překážky. I pro letošek jsem ale připravili řadu inovací. Věřím, že účastníci budou spokojeni,“ řekl Jaroslav Grodl.

Šampionát vyvrcholí v neděli 1. srpna. Dopoledne se uskuteční druhá prohlídka koní a po ní bude následovat parkur na pískovém kolbišti. Účastníci evropského šampionátu se v něm představí krátce po poledni.