Při čerpání vody zasahovaly čtyři jednotky hasičů - profesionální z Židlochovic a z Lidické ulice v Brně a dobrovolné jednotky z Holasic a Blučiny.

Na čerpání záchytného jezera o rozměrech zhruba 50 krát 30 metrů, místy hlubokého až tři metry, hasiči ze stanice v Lidické ulici v Brně v sobotu v podvečer v Rajhradicích nasadili také velkokapacitní mobilní čerpací stanici.

Obsah retenční nádrže hasiči v sobotu až téměř do půlnoci a v neděli od rána snižovali o pět krychlových metrů za minutu. K účinnému čerpání bylo dnes nutné pomocí bagru v místě ponoru sacího koše dno nádrže prohloubit o 1,5 - 2 metry. Protože ke svedení čerpané vody do odvodňovacího koryta museli hasiči natáhnout hadice přes silnici, policisté uzavřeli komunikaci mezi Rajhradicemi a Rajhradem.

Hladinu zádržného jezera se v sobotu podařilo snížit o 50 centimetrů. V neděli voda v nádrži klesla o dalších zhruba 70 centimetrů. Voda z nádrže přestala ohrožovat okolní domy a v korytě jezera tak vznikla dostatečná záchytná kapacita pro případné další deště. Hasiči proto po dohodě se starostou obce po 13. hodině čerpání ukončili.