Šlágr letošního ročníku je tady!

Šlágr ligy tak bude sledovat téměř 18 tisíc fanoušků. „Kdyby v Ostravě byl stadión s dvojnásobnou kapacitou, tak bychom ho vyprodali. Zájem o vstupenky předčil i památnou mistrovskou sezónu před šesti lety,“ uvedl člen vedení ostravského klubu Jakub Kahoun.

Fanoušci Baníku vzali už ráno Fan shop v centru města doslova útokem. Někteří si na to vzali dokonce dovolenou, jiní na místě nocovali ihned po příjezdu z Prahy, kde Baník zvítězil nad domácími Bohemians 1905 1:0.

Ještě před utkáním chystají ostravští příznivci protestní akci

Fanoušci ostravského klubu se totiž nehodlají smířit s tím, že by Baník neměl hrát v příštích dvou sezónách kvůli chybějícímu vyhřívanému trávníku své domácí zápasy na Bazalech. Existuje totiž varianta, že by se ostravský celek usídlil minimálně na dvě sezóny na Městském stadionu ve Vítkovicích. Fanoušci Baníku se proto rozhodli uspořádat od 16 hodin pochod z Masarykova náměstí na Bazaly, kde se od 18.25 odehraje utkání roku se Spartou.

Na utkání je připravena také policie, posiluje se i doprava

V neděli 2. května 2010 bude po skončení fotbalového utkání na stadionu Bazaly posílena trolejbusová doprava. Ze zastávky "Stadion Bazaly" na náměstí Republiky pojedou posilové spoje a na lince č. 104 budou pro zvýšení přepravní kapacity vypraveny článkové vozy. S ohledem na specifický charakter přepravy při této příležitosti nebudou cca od 13. hodiny na trolejbusových linkách číslo 101, 104, 106 a 108 dodrženy zaručené bezbariérové spoje, které jsou uvedeny v jízdním řádu.

Utkání je navíc označeno jako vysoce rizikové. Do akce bude nasazeno několik set policistů. Ze vzduchu bude situaci monitorovat policejní vrtulník. Policisté budou během zápasu mimo stadion. Pokud pořadatelská služba nebude situaci na Bazalech zvládat, tak až poté zakročí policie. Do mimořádného opatření se v neděli odpoledne zapojí jak členové pořádkové jednotky, tak i dopravní policisté, kriminalisté, psovodi a několik desítek městských strážníků.

FC Baník Ostrava vs. AC Sparta Praha – utkání roku

Takovou situaci zažily Bazaly naposledy v roce 2004, kdy získal Baník poslední mistrovský titul. Ostravské šílenství je tu po šesti letech zase! Domovský stánek ostravského týmu je beznadějně vyprodán, bouřlivější kulisy se u nás rozhodně nedočkáte. Ostravští fanoušci jsou ve vytváření atmosféry při utkáních těmi vůbec nejlepšími v republice. Teď je vše navíc umocněno soubojem o titul. Případné vítězství by bylo pro fanoušky o to sladší, že by jej domácí dosáhli proti tolik nenáviděné Spartě.

Vzájemná bilance hovoří pro hostující Spartu

Od roku 1993 se oba celky utkaly v lize 33x. Nadpoloviční většinu utkání vyhráli hráči Sparty, osmkrát zvítězil Baník a ve stejném počtu utkání se body dělily. V poháru ČMFS je situace prakticky totožná. V pěti zápasech se třikrát radovala Sparta, pouze jedenkrát Baník a zbývající duel skončil nerozhodně.

Bilance v české lize (od roku 1993):
33 utkání - 8 výher Baníku, 8 remíz, 17 výher Sparty

Bilance v Poháru ČMFS:
5 utkání - 1 výhra Baníku, 1 remíza, 3 výhry Sparty

Souboj o titul začne o deset minut později

Duel 27. kola Gambrinus ligy mezi celky Baníku Ostrava a pražské Sparty začne v neděli na Bazalech o deset minut později, než bylo původně plánováno. Utkání tak bude sehráno v neděli 2. května 2010 se začátkem v 18.25 hodin. Přímým přenosem jej vysílá program ČT4 Sport. Důvodem zpoždění je realizace rozšířeného "Studia fotbal" před utkáním. Kdo v tomto utkání zvítězí, výrazně se přiblíží k titulu. Pokud skončí duel nerozhodně, vydělají na tom třetí Jablonec i čtvrté Teplice, kterým by se případné zaváhání obou celků náramně hodilo.

Jak si vedly oba týmy v minulém kole?

Bohemians 1905 – FC Baník Ostrava 0:1 (0:1)
Branka: 38. Varadi. Rozhodčí Jílek, ŽK: Ibragimov – Vydra, 7500 diváků (vyprodáno). Sestava Baníku: Baránek – Řezník, Neuwirth, Bolf, Neves – Wojnar (78. Greguš), Marek, Lička – Vydra (90. Zeher), Varadi, Mičola (88. Kraut).

AC Sparta Praha - Bohemians Praha 1:0 (0:0)
Branka: 50. Kadlec. Rozhodčí Matějek, ŽK: Ježdík, Horáček, Dittrich, Lencevič (vše Bohemians), 7813 diváků. Sestava Sparty: Kozáčik - Kušnír, Brabec, Řepka, Hoheneder - Sionko (89. Zeman), Vacek, Kucka, Žofčák - Wilfried (90. Třešňák), Kadlec (69. Lačný).

Poslední vzájemný zápas

AC Sparta Praha – FC Baník Ostrava 1:1 (0:0)
Branky: 56. Žofčák z pen. - 54. Tchuř. Rozhodčí Paták, ŽK: Lička, Strnad (oba Baník), 9715 diváků.

Sparta: Blažek - Kušnír, Hubník, Řepka, Pamič - Vacek, Kucka, Kovba (54. Žofčák), Zeman (85. Kalouda) - Kadlec (58. Holenda), Wilfried.

Baník: Baránek - Řezník, Neuwirth, Neves, Tchuř - Lukeš, Marek, Lička - Mičola (90. Wojnar), Strnad (82. Zeher), Varadi.

Nejlepší střelci obou týmů

Baník: Lička 7, Mičola 5, Vydra a Varadi po 4, Lukeš, Bolf, Zeher a Strnad po 3, Neuwirth a Neves po 2, Řezník, Kraut a Tchuř po 1.

Sparta: Wilfried 7, Kadlec 5. Sionko a Žofčák po 4, Kušnír a Kucka po 3, Vacek 2, Zeman 1.

Pravděpodobné sestavy

Baník: Baránek – Řezník, Neuwirth, Bolf, Neves – Lukeš, Marek, Lička – Vydra, Varadi, Mičola.

Sparta: Kozáčik - Kušnír, Brabec, Řepka, Hoheneder - Sionko, Vacek, Kucka, Žofčák - Wilfried, Kadlec.

Utkání bude řídit jako hlavní rozhodčí Dagmar Damková.

Vzájemná utkání v posledních třech sezónách

2009/2010: Sparta-Baník 1:1
2008/2009: Baník-Sparta 2:0, Sparta-Baník 1:0
2007/2008: Baník-Sparta 0:0, Sparta-Baník 1:2