Martin Baďura, student Managementu sportu a trenérství na Univerzitě Palackého v Olomouci, momentálně plave za Klub plaveckých sportů v Ostravě a je také členem české plavecké reprezentace. Na Vsetíně však má stále svůj domov a pravidelně se účastní i místní silvestrovské ceny v plavání.

V kolika letech jsi s plaváním začal?

Začínal jsem jako většina dětí někdy ve třech nebo čtyřech letech, na základce jsem pak absolvoval běžné plavecké výcviky a někdy v deseti letech, to znamená ve čtvrté, páté třídě jsem začal chodit na tréninky. Týdně jsem jich absolvoval pět až sedm.

Jak se z normálního kluka stává plavec evropského formátu?

V deváté třídě jsem zaplaval český rekord čtrnáctiletého žactva na 100 a 200 metrů znak, takže jsem si mohl vybírat, na které sportovní gymnázium půjdu. Vybral jsem si Ostravu, kde jsem měl výborné podmínky pro tréninky a mám je dosud. 

Co to znamená?

Od druhého ročníku jsem měl plný individuální studijní plán, díky kterému jsem se mohl tomuto sportu maximálně věnovat.

Jak často trénuješ?

Ve vodě trénujeme desetkrát týdně po 1,5 hodině, třikrát týdně se hodinu a půl věnuji tréninku na suchu, to znamená posilovně, cvičení na míči a koordinačnímu cvičení, a dvakrát týdně máme 2 hodiny regeneraci. Kromě toho, máme také podle potřeby fyzioterapeutická cvičení.

Musíš dodržovat přísnou životosprávu?

Poměrně ano. Nemůžu si dovolit žádné flámy, každý den musím vstávat před půl šestou, protože na šest mám tréninky.

A co holky? Jde to vůbec všechno zvládnout?

Přítelkyni mám už víc než tři roky. Bydlí sice v Kostelci na Hané, ale taky plave, takže se každý týden vidíme.  

Hodně se mluví o vlivu moderních plaveckých kombinéz na výkony plavců. Opravdu jsou ty rozdíly tak markantní?

Ano, plavky hrají velký vliv. Kombinézy z polyuretanu vykazují úplně jinou míru tření a nadnášenlivosti, proto jsou už zakázané. Teď už se mohou používat jen kombinézy z textilních materiálů určitého střihu.

Máš nějaký plavecký vzor?

Nemám, snažím se být nejlepší a vytáhnout ze sebe maximum.

Co říkáš na Michaela Phelpse?

Je to borec, ukázal, že to jde i bez špičkových plavek a podle mě nejlepší sportovec světa.

Je vůbec nějaká šance, aby u nás vyrostl podobný fenomén? Jaký je u nás, podle tebe, potenciál?

Určitě by plavecká základna mohla být mnohem lepší. Problém je ale v tom, v Česku se plavání tak nebere jako třeba v Itálii, Německu, Austrálii nebo v Americe, kde je podpora tohoto sportu obecně mnohem větší. Peníze u nás do plavání moc netečou a důsledkem toho je, že rodiče podporují své děti spíše v jiných, populárnějších sportech. Jasně, je to i o výsledcích, ale bez dostatečné finanční podpory nejsou úspěchy.

Jak moc je vlastně tento sport nákladný?

Na vrcholné úrovni už to něco stojí, i když jsou tady mnohem dražší sporty. Speciální plavky stojí asi deset tisíc, každé zahraniční soustředění stojí nějakých 35 tisíc a to nepočítám náklady na závody, kterých ročně absolvuji asi dvacet. Náklady na sezónu jsou tak kolem 110 tisíc korun.  Všechno mi to ale financuje Centrum individuálních sportů Ostrava, které takto podporuje asi 48 sportovců a 36 trenérů v kraji. Podílí se i Český svaz plaveckých sportů.

Stanovil sis na nejbližší sezony nějaký cíl?

Určitě bych se chtěl dostat přespříští rok do Londýna na olympiádu. Do té doby musím nasbírat potřebné zkušenosti. Letos mě čeká doufám mistrovství světa v Dubai na krátkém bazéně, což mi vyhovuje, a příští rok v létě mistrovství světa v Šanghaji. Zatímco před několika lety jsem se tam chtěl jen dostat, teď bych chtěl být mezi dvacítkou nejlepších.

Kdyby ses podruhé narodil, chtěl by ses zase věnovat plavání nebo bys raději zvolil jiný sport?

Nevím. Za to úsilí, které tomu věnuji, je relativně málo peněz. Nedá se to srovnat ani s druholigovým fotbalistou, a když si vezmu, že v Rakousku berou plavci stejné výkonnosti desetkrát víc než já, je to smutné. 

Myslíš, že se to někdy změní?

Musí přijít nějaký plavec a kopnout do toho stejně, jako například Martina Sáblíková. Teprve pak bude více sponzorů a peníze se začnou přidělovat jinak.

 

Martin Baďura

Věk: 21

Váha: 92 kg

Výška: 190 cm

Velikost nohy: 12

 

Dosažené úspěchy v ČR od roku 2006 do současnosti:

·         18 titulů mistra ČR dorostu

·         8 titulů mistra ČR

·         5 krát 2. místo na mistrovství ČR

·         1 krát 3. Místo na mistrovství ČR

·         7 překonaných rekordů ČR dorostu

·         3 překonané rekordy ČR