Celá akce je pořádána Pilsen Patriots o.s. ve spolupráci z Plzeňskou fotbalovou s.r.o., za významné podpory Plzeňského kraje, Města Plzeň a pod záštitou primátora města Plzně ing. Pavla Rödla.

Jedná o první významnou akci svého druhu pořádanou v Plzni a v Plzeňském kraji. Otevřené mistrovství ČR již má svoji tradici, první ročník se datuje rokem 2003. Toto prestižní klání umožňuje svým pojetím jediné oficiální měření sil domácích a zahraničních klubů v rámci tzv. “sedmičkového fotbalu“. Pravidelnými účastníky mistrovství jsou celky nejen z celé České republiky, ale také mužstva ze Slovenska a Maďarska. Fanoušci se tak mohou mimo jiné těšit na celek Oldboys, což jsou bývalí reprezentanti České republiky, z Maďarska přijedou Budapest Wolves a chybět nebudou ani špičkové týmy české soutěže, mezi nimiž hrají významnou roli také Pilsen Patriots.

Celý turnaj odstartují duely od půl deváté, vyvrcholení je naplánováno na osmnáctou hodinu. Na své si o druhé prosincové sobotě přijdou především vyznavači rychlého a dynamického sportování. Sedmičková varianta amerického fotbalu nabízí daleko více akčních situací, halové prostředí více vtáhne diváky do samotného děje. Důkazem atraktivnosti akce je fakt, že na druhé straně Atlantiku je tato alternativa národního sportu Američanů téměř stejně tak populární jako klasická NFL.

Celá akce bude mít také charitativní rozměr. Výtěžek ze vstupného, které bude činit spíše symbolických 50,- Kč, bude věnován občanskému sdružení Sport relax handicap Plzeň, který sídlí v Plzni – Lobzích a jehož náplní je podpora handicapovaných dětí a mládeže, s důrazem na jejich integraci do společnosti.

„Pořadatelství je výsledkem našeho usilovného jednání se zástupci federace amerického fotbalu. Velké poděkování patří panu primátorovi Rödlovi, který turnaji propůjčil své jméno a celý turnaj zaštítil svojí osobností,“ přiblížil za organizátory František Weinfurter a sám primátor ing. Pavel Rödl dodal: „Plzeň se od zbytku republiky odlišuje tím, že na rozdíl od většiny území ji osvobodili vojáci ze západu. Převážná část z nich byla právě z Ameriky a v té době se tady americký fotbal hrál. Bohužel za těch čtyřicet let se naprosto vytratil. Věřím, že se nám tento sport v rámci oslav osvobození podaří do Plzně vrátit. Je to sport dynamický, rychlý a rozhodně je nač se dívat. Doufám, že díky tomuto turnaji objeví kouzlo amerického fotbalu velké množství fanoušků.“