"Není možné, aby byly třídy tak málo naplněné jako nyní. O 30 žácích ve třídě ale nemůže být řeči, a to ani po případné redukci počtu škol," uvedla Kopicová. Z hlediska velikosti tříd se Česko dostalo již na průměrné hodnoty EU.

O slučování škol nebude v žádném případě rozhodovat ministerstvo. Tato kompetence je v rukou zřizovatelů. "Zejména v případě základních škol je nutné zohlednit situaci v daném místě a přistupovat k případným změnám se znalostí vývoje populační křivky, plánované výstavbě, migraci obyvatel," uvedla Kopicová.

Z údajů ministerstva vyplývá, že je v současnosti průměrná naplněnost tříd u základních škol na úrovni pouhých 60,5 procenta, u škol středních je to o 6,5 procenta více.

"V žádném případě nechceme přeplněné třídy. Rozumnější naplněností škol bychom však dosáhli úspor, které pak lze použít např. na zvýšení platů pedagogů. Jestliže je dnes průměrný počet žáků ve třídě základní školy 20, tak průměrný posun o dva žáky na 22 může přinést tolik chybějící zdroje," vysvětlila ministryně.

Ministerstvo také chystá detailní analýzu, která v sobě spojí simulaci populační vlny, podrobné údaje o naplněnosti škol i problémy financování.