"Oba pánové jsou adepti. Jednání ale ještě nejsou uzavřená," reagoval ministr financí Eduard Janota. Potvrdil také, že na pondělním jednání valné hromady dojde k razantní obměně dozorčí rady. "Končí celá dozorčí rada a bude navržena nová. Nebude tam žádný z politiků," nastínil Janota.

Podle něj dozorčí radu musí vyměnit kvůli současnému neuspokojivému stavu ve firmě. "Situace je taková, že existuje problém v komunikaci společnosti. Nyní těžko překonatelná," konstatoval ministr financí. Považuje také za logické, že představenstvo ČSA odstoupí. Zároveň neočekává, že by slevili ze svého záměru firmu restrukturalizovat. "Odborům se nedá ustoupit, jinak firma zbankrotuje,“ upozornil Janota. Situaci ve firmě chtějí podle jeho slov řešit i s ohledem na probíhající privatizaci.

V pátek rezignovali dva členy dozorčí rady – předseda Ivan Kočárník a primátorka Chomutova Ivana Řápková (ODS). Ta jako důvod uvádí politické útoky ČSSD a odborářů ČSA na management a vedení společnosti. Ivan Kočárník jako důvod své rezignace uvedl, že se odbory ČSA i státní úředníci a někteří členové vlády chystají zabránit restrukturalizaci firmy. I on se postavil za snížení nákladů společnosti a další restrukturalizaci a špatnou finanční situaci přičetl hlavně bývalému vedení Jaroslava Tvrdíka.

Po odstoupení Kočárníka a Řápkové zůstalo v dozorčí radě deset lidí - Tomáš Brabec, Jan Bürgermeister, Ivan Foltýn, Roman Boček, Radomil Kratochvíl, Jaroslav Lorenc, Petr Polák, Pavel Škvára a místopředsedové Tomáš Uvíra a Dušan Horák. Podle ministerstva financí další změny nastanou už v pondělí.

Firma v 1. pololetí hospodařila ve ztrátě 1,8 miliardy korun. Současný management v čele s prezidentem Radomírem Lašákem proto mimo jiné navrhl snížení platů pilotů o 30 procent a ostatních zaměstnanců o 15 procent s tím, že v případě přijetí tohoto návrhu management odstoupí. Firma by tak ušetřila miliardu korun. Odbory návrh nepřijaly. Pokud se státem vlastněná firma s odboráři nedohodne, bude se muset podle Janoty propouštět.