Sobotní závodní den se nesl ve znamení dopoledního deště, další průběh závodů doprovázelo již krásné slunečné počasí. O obrovské konkurenci, která se na tomto kopci sešla, svědčí počet startujících ve skupině E2/C. Formulových vozů a sportovních prototypů bylo na startu 16 a to nepočítáme exhibiční starty Miloše Beneše (Lucchini a Ralt F3000) a Dušana Nevěřila (Lola F3000). Svou show předvedl spokojeným divákům i slovák Igor Drotár se Škodou Octavií WRC.

V sobotu si nejlépe počínal v absolutním hodnocení Petr Rokyta na velmi rychlém formulovém voze Martini F2. Tento výborný pilot měl největšího soupeře v Petrovi Vítkovi se sportovním prototypem Osella PA20 S. Vítek měl po první závodní jízdě mírnou ztrátu, ale ve druhé výrazně zrychlil. Přesto souboj s Rokytou prohrál o pouhých 0,066 sekundy! Třetí místo patřilo libereckému pilotovi Aleši Mlejnkovi, který s vozem Opel Lotus hájí barvy Berg-Trophy Teamu. Mlejnek musel odolávat náporu čtvrtého Marka Rybníčka, který s vozem Mitsubishi Colt Evo 550 ztrácel 0,3 sekundy. S větším odstupem byl na pátém místě novic mezi formulovými jezdci letošní Mistr Evropy kategorie I Václav Janík. Ten startoval poprvé s vozem Lola B02 F3000. O 1,3 sekundy za ním byl na šestém místě Martin Novotný s krásným sportovním prototypem Ligier JS49. Sedmé místo v sobotu patřilo druhému nejrychlejšímu jezdci v plechových automobilech Pavlu Ulmanovi. Tento jezdec výborně vodí svoje BMW M3 o výkonu 450 koní. Při své premiéře mezi otevřenými sportovními prototypy se výborně uvedl jezdec BP Autosport Bruntál Vladimír Vitver. V Lanškrouně startoval se speciálem Radical RS3 a svými velmi dobrými časy nechal za sebou na místě devátém i Miloše Zmeškala s Reynardem 97D F3000. Zmeškal ztrácel na Vitvera 0,3 sekundy. Sobotní TOP 10 uzavíral Martin Zeman na výborně připraveném voze Mitsubishi Lancer Evo VI.

Nedělní závod probíhal již v režii Petra Vítka, který nechal za sebou o více jak čtyři sekundy Marka Rybníčka. Přesto je výkon Rybníčka v obrovské konkurenci vozů skupiny E2/C vynikající. Tak jako v sobotu, se i v nedělním závodě na bednu a třetí místo dostal liberecký Aleš Mlejnek a odsunul tím sobotního vítěze Rokytu až na místo čtvrté. 0,8 sekundy za ním obsadil místo páté Martin Novotný, který se tak o jednu příčku polepšil. Výrazně si sobotní umístění vylepšil Miloš Zmeškal, který se posunul z devátého místa na místo šesté a jen 0,2 sekundy za pátého Novotného. Do TOP 10 se v nabitém startovním poli prokousal i Vladimír Vitver, ale tentokrát se svým vozem třídy E1-2000, kterým je Lotus WR-9. Na místě osmém skončil Pavel Ulman a potvrdil tak výborné sobotní výkony. Vladimír Vitver startoval na Laudonu s dvěma vozy a tak se mu podařilo s oběma se dostat v neděli do absolutní desítky. Deváté místo obsadil s prototypem Radical RS3, se kterým byl v sobotu osmý. Nedělní TOP 10 uzavřel David Komárek, startující za Liqui Moly Komvet Team s vozem Mitsubishi Lancer Evo X. Komárek ztrácel na devátého Vitvera jen 0,4 sekundy.

Třídě S-2000 kraloval zaslouženě po oba dny Jan Čermák, startující s vozem VW Golf III za SVC Motorsport Náchod. V sobotu nechal za sebou na druhém místě s výraznou ztrátou Martina Čábelu s vozem Honda Civic Type R, v neděli pro změnu slováka Martina Matiase na Opelu Astra GSi. Sobotní třetí místo si vybojoval zkušený Aleš Ryš na Opelu Kadett, v neděli se na toto pěkné umístění dostal další slovenský jezdec Tomáš Horák, startující s vozem Honda Civic Type R.

David Komárek vyhrál po oba dny třídu S+2000 a to s vozem Mitsubishi Lancer Evo X. V sobotu porazil o 1,9 sekundy zlepšujícího se Tomáše Rojku na voze Subaru Impreza WRX STi. V neděli se Rojka na bedně neudržel a přepustil místo druhé Drahoslavu Šubertovi na Mitsubishi Lanceru Evo IX. Po oba závodní dny obsadil třetí místo jezdec Eurovraku Racing Teamu Jiří Špalek. Tento brněnský jezdec startoval s vozem Mitsubishi Lancer Evo IX a v neděli ztrácel na druhého Šuberta pouhou 1 sekundu.

Ve skupině historických automobilů získává postupně nadvládu Radovan Táborský, který startuje na překrásném voze Fiat 128 A Rally. V sobotu porazil s výrazným náskokem Michala Mourala na voze VW Golf I, v neděli o 1,8 sekundy Libora Jelínka na rovněž krásném voze BMW 3.0 CSL. Na třetím místě v sobotním závodě skončil šternberský Lukáš Tomeček na VW Golf I, který toto pěkné umístění v neděli neudržel. Toto místo obsadil klesnuvší Michal Moural.

Třída E1-1400 a boje v ní ubraly trochu na intenzitě, přesto po celý víkend probíhal souboj vítězného Jakuba Trnky a druhého Jiřího Pražáka. Oba jezdci startující na voze Suzuki Swift Gti předváděli po oba dny neuvěřitelné výkony a vše vrcholilo v neděli, kdy se oba jezdci dostali pod magickou hranici času dvou minut. Čas po oba dny vítězného Trnky v jeho nejrychlejší jízdě byl 1:58,347. V sobotu se po velmi dlouhé době dostal na bednu matador této třídy, konický Josef Žák. Se svojí Škodou 100 obsadil místo třetí. V neděli již toto místo patřilo podle očekávání Radimu Firtlovi se Škodou Felicií Kit Car, který startuje za Kovosteel Novitech Sudoměřice.

Velký souboj se odehrál ve třídě E2/C-1400. Vítězný Petr Pleša, startující na formulovém voze Reynard 09 Ninja, porazil o pouhé 0,2 sekundy Dana Klesnila na pěkné historické formuli MTX 1-06. S velkou ztrátou obsadil místo třetí nestor Jan Osladil s národní formulí Delta II. V nedělním závodě již Pleša suverénně kraloval a porazil druhého poláka Roberta Steće o více jak 7 sekund. Steć startoval na další „motorkové“ formuli Intech Suzuki za Berg-Trophy Team. Třetí místo patřilo v neděli Danu Klesnilovi.

I přes sobotní dopolední deštivé chmury se určitě musel závod líbit. Organizační premiéra AMK Laudon L.A. se povedla a nezbývá tak jenom věřit, že se všichni na krásném kopci Laudon opět sejdou v příštím roce a budou bojovat o body do KW Berg-Trophy 2010. Dalším závodem v rámci Mistrovství střední Evropy 2009 je závod v Divákách nedaleko Hustopečí nazvaný IV.Pramos Divácká 13. Tento závod se jako poslední na území České republiky uskuteční ve dnech 12. – 13. 9. 2009 a pojede se současně i jako Mezinárodní mistrovství ČR a Mistrovství ČR historických automobilů FAS. Veškeré informace o závodě v Lanškrouně, Divákách a i celém seriálu KW Berg-Trophy naleznete na webových stránkách www.berg-trophy.cz.