Slavnostního otevření nového stanoviště záchranky se zúčastnil jihočeský hejtman Jiří Zimola (ČSSD), ředitel Jihočeské záchranné služby Marek Slabý, starosta Čimelic i další hosté, včetně záchranářů, kteří zde budou působit.

„Nové stanoviště pokryje potřeby hraniční oblasti mezi Jihočeským a Středočeským krajem, zmenší se dojezdové časy záchranné služby a zkvalitní se i práce záchranářů,“ uvedl Marek Slabý. Doposud museli do Čimelic a okolí jezdit sanity z pětadvacet kilometrů vzdáleného Písku či z téměř třicet kilometrů vzdáleného Milevska.

Nové výjezdové místo v Čimelicích bude sloužit bez lékaře. „Pro upřesnění, jedná se o posádku rychlé zdravotnické pomoci, tedy záchranáře a řidiče záchranáře a v případě nutnosti pak vyjede lékař osobním vozem,“ dodal Slabý. Zdravotnický personál je vyškolen tak, aby mohl poskytnout první pomoc, provést základní úkony, včetně podání prvních léků, injekcí. K některým úkonům pak ale bude muset přijet lékař, nebo pokud to nebude nutné, rozhodne o dalším postupu až lékař v nemocnici, kam sanita pacienta odveze.

„Jsem rád, že se podařilo toto výjezdové místo otevřít. Dobře vím, že záchranná služba i kraj usiloval o jeho zřízení nejméně pět let,“ podotkl hejtman Jiří Zimola.

Záchranka sídlí v jedné z postranních ulic, v sousedství zdravotnického zařízení,

„Celou investici zafinancoval Jihočeský kraj. Celkově náklady na stavbu objektu, zařízení a pořízení sanitního vozu přišly na necelých pět milionů korun,“ dodal Zimola.

Kromě stanoviště v Čimelicích plánuje Jihočeská záchranná služba spolu s krajem zřízení další výjezdová místa jako třeba ve Vacově na Prachaticku, Opařanech na Táborsku či v Kunžaku na Jindřichohradecku. Kraj nyní bude hledat prostředky, z kterých pak stanoviště postupně zřídí.