"Živými obrazy školu otevřel první ředitel Rudolf Emmer, kterého ztvárnil historik Muzea Novojičínska Emanuel Grepl. Novojičínský starosta Ivan Týle zase představoval tehdejšího starostu Jakoba Ullricha, na začátku slavnosti zahrála hymna Rakouska-Uherska, historický pluk vypálil čestné salvy," uvedl Gabzdyl.

„Slibuji, že budeme děti vychovávat k obrazu města, kraje a vlasti,“ prohlásil Emmer, který od starosty převzal klíč od školy, který nakonec přes celé století předal současné ředitelce Svatavě Hajdové.

Hajdová převzala i městskou medaili za pomoc po červnové povodni. Ve škole se totiž na několik týdnů ubytovaly dvě stovky vojáků, o prázdninách se o ně pracovníci školy starali, v provozu například byla školní kuchyň. „Medaile patří všem pracovníkům. Klíč od prvního ředitele jistě někde vystavíme, aby byl na očích,“ řekla Hajdová.

Prvňáčky přivítali do stavu školáků členové historického pěšího pluku Kaunitz-Rietberg. „Sice jsem čekala, že když má škola sto let, tak něco neobvyklého připraví, ale skutečnost předčila očekávání. Byl to skvělý vstup,“ řekla Lenka Hanzelková, která poprvé vedla do školy dcerku Aničku.

Škola byla postavena k šedesátému výročí panování císaře Františka Josefa a zpočátku nesla název Jubilejní. V její historii nechybí dramatické chvíle. V obou světových válkách byl v budově zřízen vojenský lazaret. Také v padesátých letech minulého století v části školy působila pobočka nemocnice. A po vyhlášení Československa v říjnu 1918 v ní sídlili představitelé Sudetenlandu, tedy novojičínští Němci, kteří odmítli novou republiku uznat a vytvořili si vlastní státní útvar. Trucování udělali přítrž až českoslovenští vojáci.

Základní škola Komenského 68 své stoleté narozeniny oslaví ještě výstavou na Staré poště, dnem otevřených dveří a slavnostní akademií v Beskydském divadle.