"Možná vyjdeme do ulic ještě před volbami," uvedl Cyprich a doplnil, že studenti reagují na společenské síti Facebook proti rozhodnutí vlády Jana Fischera, který zamítl návrh na odklad, velmi ostře.

Organizátoři na síti upozorňují, že se zatím nejedná o konkrétní akci s přesným datem, ale chtějí vědět, jaký je zájem mladých lidí, zda je budoucnost školství zajímá, co na to jejich učitelé. S heslem "Nechceme opakovat červenec a velmi nízkou účast!!!" vyzývají organizátoři všechny, aby se k akci připojili. Zatím další akce s názvem Demonstrace proti státním maturitám? má potvrzenou účast 619 lidí.

Státní maturity měly fungovat už v roce 2010, z českého a cizího jazyka a o dva roky později se měl přidat další předmět. Bartoš chtěl odsunout start tak, aby se ze dvou předmětů maturovalo až v roce 2011 a v roce 2012 ze tří předmětů.

Proti státním maturitám protestovalo na sklonku školního roku několik tisíc studentů. Druhého protestu v červenci se zúčastnil jen zlomek lidí. Nízká účast se vysvětlovala účastí Olgy Zubové (DSZ) a podnikatelem Jaromírem Soukupem.