"Sice jen mírně, ale přece jen roste počet prvňáčků, od školního roku 2004/2005 máme nárůst čtyři procenta. Následkem toho se již zastavil pokles počtu žáků na 1. stupni," vysvětlila ministryně školství Miroslava Kopicová s tím, že na druhé straně nemá české školství vyhráno vzhledem k trendu rodit dítě později a tím dochází k úbytku žáků. "Jsem ráda, že do prvních tříd nastupuje v posledních letech čím dál víc dětí, ale je třeba si uvědomit, že je jich pořád o téměř 30 tisíc méně než před deseti lety," doplnila Kopicová.

Mateřské školy zažívají dětský boom, podle informací ministerstva bude navštěvovat předškolní zařízení okolo 314 tisíc dětí, v základních školách usedne do lavic na 1. stupni 460 tisíc dětí a na 2. stupni zhruba 336 žáků.

"Do lavic středních škol usedne v úterý o 11,5 tisíce žáků," upozorňuje ministerstvo. Kromě slabých populačních ročníků klesá také samotný zájem žáků o obory bez maturity. V oborech bez maturity bude studovat okolo 107 tisíc žáků oproti 388 tisícům, kteří zakončí své studium maturitou. V lavicích gymnázií bude studovat 144 dětí, z toho 85 tisíc v oborech víceletých.