Vláda kvůli tomu novelizovala několik svých nařízení. Fond již nízko úročně úvěroval poškozené po záplavách v letech 2002 a 2006. Zmíněná nařízení podrobně stanovují podmínky pro poskytování podpory.

Občané, kteří přišli o své dosavadní bydlení a jejichž dům musel být demolován, si v případě schválení změn v nařízeních budou moci zažádat u SFRB o nízko úročený úvěr do výše 850 tisíc korun. A to na část nákladů spojených s výstavbou nového domku. Pokud domek nebo byt vyžaduje opravy nebo modernizace povodněmi poškozených konstrukčních částí, nabídne fond nízko úročený úvěr do výše 150 tisíc korun.

Obce zase budou moci žádat o nízko úročený úvěr či o přímou dotaci na krytí až 50 procent oprav poškozených nemovitostí. Z těchto prostředků postižená obec může opravit vlastní obecní majetek nebo pomoci financovat opravy objektů určené k trvalému bydlení, které jsou v majetku soukromých vlastníků v dané obci.

Celkem resort ministerstva pro místní rozvoj vyplatí na odstranění povodňových škod celkem 4,5 miliardy korun. Pro kraje a obce je vyčleněno 3,6 miliardy korun. Na podporu jednotlivým postiženým rodinám v oblasti bydlení 477 milionů korun. V polovině září má zasednout na ministerstvu pro místní rozvoj komise, která bude žádosti o pomoc hodnotit. Zbylých více než 400 milionů korun dodá již zmíněný SFRB.

Kromě uvedených "levných" úvěrů mohou občané žádat ministerstvo i o dotaci pro vyplavenou domácnost ve výši 30 tisíc korun. Této dotace zatím využilo 427 domácností. Celkem dostaly zhruba 13 milionů korun. Postižené rodiny mohou o tuto pomoc žádat do 31. října. Ministerstvo zatím uhradilo 19 demolic. Stálo ho to 3,6 milionu korun.