"Až v průběhu září budeme vědět, zda budou maturity odloženy či ne, případně o jak dlouho. Vycházím tak vstříc především samotným školám, které se díky tomu, že se z maturity stalo předvolební téma, dostaly do nejisté situace," uvedla ministryně. Své rozhodnutí chce podle ministerstva Kopicová všem ředitelkám a ředitelům škol vysvětlit v osobním dopisu.

"Nejistota je příliš velká. Poslanci původně měli o případném odkladu státní maturity rozhodnout na mimořádné schůzi v létě. Nyní je ale zjevné, že to nestihnou dříve než v polovině září. Změnu zákona by pak ještě navíc musel schválit Senát a podepsat prezident," sdělila ministryně.

Rovněž upozornila na fakt, že maturitní generálka byla plánovaná již na říjen. "Pokud by se v tomto termínu generálka konala, musela bych již nyní uzavřít všechny závazné smlouvy na tisky, rozvozy a jiné záležitosti. Kdyby mezitím byla státní maturita odložena, došlo by k situaci, kdy by generálku absolvovali jiní žáci, než ti, kteří by skutečně o rok později skládali státní maturitu. S ohledem na tyto skutečnosti jsem se rozhodla odložit maturitní generálku na leden příštího roku," vysvětlila své kroky ministryně. Kopicová doufá, že do té doby se vše definitivně vyjasní a maturitní generálka pak přinese ty výsledky, které od ní ministerstvo očekává.

"Ministerstvo i Centrum pro zjišťování výsledků vzdělávání dělají všechno pro to, aby se státní maturita mohla konat v původním termínu, se kterým počítají jak školy, rodiče a žáci, tak i příslušný zákon. Zároveň se ale musíme připravit i na variantu odložení státní maturity o jeden rok. Všechny kroky činím s ohledem na žáky, školy a rodiče, kteří se dostali do svízelné situace," prohlásila.

Hlavním úkolem ministerstva je teď podle ministryně přesvědčit poslance, že odklad o dva roky by znamenal faktický konec myšlenky státní maturity jako takové. A nejen proto, že by stát musel Evropské unii vrátit téměř 200 milionů korun, které na projekt dostal z Evropské unie.

"Poslanci by si měli uvědomit, že vystavují trpělivost pedagogů obrovské zkoušce. Roční odklad je maximum, co systém unese. Odklad o dva roky by znamenal v oblasti finanční i v motivaci vedení škol a učitelů samotných takovou ztrátu, že by se v přípravě státní maturity už vůbec nedalo pokračovat," dodala Kopicová.