Rada Jihočeského kraje schválila na svém posledním zasedání částku 1 424 207 korun na pomoc postiženým povodněmi. "Jen na obnovu domácnosti jsme přijali 74 žádostí, z nichž jsme 72 schválili. U dvou žádostí jsme zjistili, že ji podali na ty samé účely jiní rodinní příslušníci, tyto žádosti jsme vyřadili. Dalších 33 žádostí přišlo na obnovu vodních zdrojů, vesměs šlo o studny. Schválili jsme všechny," řekl hejtman Zimola.

Na povodňovém účtu zůstává zhruba 200 tisíc korun, od dalších subjektů je přislíbená částka 2 150 000 korun. "V tuto chvíli nevíme, jestli vypíšeme druhé kolo rozdělení peněz nebo peníze poskytneme přímo obcím na obnovu infrastruktury," dodal Zimola.

Úřad kraje přivítal rozhodnutí vlády na poskytnutí 3,6 miliardy korun na strategický rozvoj obcím, svazkům obcí a krajům. Obce a svazky obcí mohou získat dotace ve výši sto procent v oblastech, kde byl při povodních vyhlášen stav nebezpečí a osmdesát procent v ostatních oblastech. Kraje mohou získat dotace ve výši padesát procent. "Jsme rádi, že se tak stalo. U krajů se sice počítá s vyšší mírou spolufinancování, ale toto rozhodnutí respektujeme. Nakonec, obecní majetek byl povodněmi postižen mnohem více než kraj," doplnil Zimola.