"Festival se koná za podpory hlavního města a Prahy 7, která letos na akci věnovala částku 250 tisíc korun. Celkový rozpočet je šest milionů korun," uvedla ředitelka festivalu Eliška Vinařová.

Největším lákadlem festivalu jsou tři cirkusové soubory z Francie. Prvním z nich a hlavní hvězdou je Cirque Trottola, který se na Letní Letnou vrací po třech letech, kdy vyprodal všechny své večery. "Přijedou se svým nejnovějším představením nazvaným "Volchok", které nadchne všechny milovníky nového cirkusu výjimečnou poetikou, magií a tajemstvím," sdělil Cihlář.

Druhým je společný projekt Atelier Lefeuvre & André, dvou členů proslulých souborů Cirque O a Que-Cir-Que. Jejich představení "La Serre" (Skleník) je podívanou, která, přestože trvá třicet minut, nenechá diváky vydechnout a nabídne překvapení jako většina jiných celovečerních představení. Dva akrobaté, jako blázniví zahradníci, pozvou diváky do zvláštního stanu v podobě skleníku s trávníkem a kytkami plného překvapení. "Od prvního do posledního okamžiku se vám před očima odvíjí strhující akrobacie a cirkusové umění, které vás na jedné straně svojí absurdností rozesměje, na straně druhé obestře lehkou melancholií," dodal dramaturg projektu.

Posledním letošním francouzským zástupcem je soubor Le Boustrophédon s představením "Court-miracles", založeném na cirkusovém umění a práci s loutkami, které se na jevišti prolínají s živými herci. "Představení skvěle pobaví, ale kvůli volbě tématu, čímž je válečný lazaret a jeho absurdní svět, mrazí v zádech," řekl Cihlář.

Z českých souborů vystoupí na Letní Letné legenda improvizačního divadla, soubor VOSTO5, divadelní projekt La Putyka, T.E.J.P. či Circus Sacra. Nebude chybět dětský program se čtyřmi pohádkami denně, představí se například Teátr Víti Marčíka, Kašpárek v rohlíku, Bilbo Compagnie, Antonín Novotný, Buchty a loutky a další. Letos poprvé festival nabídl prostor k prezentaci všem umělcům nového cirkusu v rámci takzvané "Open stage".

Návštěvníci najdou festival již tradičně mezi mezi Hanavským pavilonem a Kramářovou vilou. Vstupenky si diváci mohou koupit přímo na místě a na vybraná představení bude možné zakoupit lístky i v předprodeji.