"V listopadu 2008 uplynulo devatenáct let od pádu komunistického režimu v tehdejším Československu. Tento listopad se však do dějin zapíše spíše jako měsíc, kdy se komunistům povedl návrat k aktivní účasti na vládě v našich krajích, a to za veřejného souhlasu demokratů. Představitel jedné z hlavních demokratických stran nám vzkázal, že si na účast komunistů na reálné politické moci zvykneme," uvádí organizátoři důvody vzniku petice.

Pro organizátory akce je nepochopitelné, že je komunistické straně umožněno působit v politice navzdory tomu, že se nezřekla své minulosti. Navíc podle nich program, ideové materiály a prohlášení představitelů KSČM svědčí o tom, že se současní komunisté neliší od těch předlistopadových. Peticí chtějí proto vyzvat poslance a senátory a další státní orgány, aby se veřejně postavili proti návratu komunistů k politické moci. Navíc si přejí, aby byla propagace komunismu důsledně postihována a KSČM soudně zakázána.

Změny si podle organizátorů protikomunistické petice žádají i školní osnovy tak, aby výuka nekončila rokem 1945

Oficiálně byla petice zveřejněna na internetových stránkách www.viteznyunor.cz záměrně 17. listopadu 2008, v den 19. výročí začátku takzvané sametové revoluce.