Absolutní nula alkoholu v krvi je podle slov Koliby nedosažitelnou hodnotou. "Vyžadovat absolutní nulu alkoholu v krvi je pro řidiče v celé zemi, nejen na jižní Moravě, státním pokrytectvím. I naprostý abstinent má v krvi díky metabolismu a chemickým procesům v těle vždy nějakou stopu alkoholu," řekl Koliba.

Přední lidovecký parlamentní kandidát není podle svých slov zastáncem toho, aby řidiči jezdili opilí nebo před jízdou popíjeli alkohol. "Nelíbí se mi ale, že při zjištění 0,01 promile alkoholu přestupuji zákon," vysvětlil.

Koliba chce do českého právního systému zavést model používaný v Itálii. Tam mají podle jeho slov šoféři celoplošně povolenu hranici 0,4 promile alkoholu v krvi, s tím, že jednotlivé provincie se odlišují. "Vinařské Trentino má například hranici zvýšenu až na půl promile," řekl Koliba.

Na jižní Moravě jsou navíc podle bývalého starosty Hodonína lidé zvyklí po generace s alkoholem žít; patří prý ke kulturním tradicím života v regionu. "Stanovme proto pro jižní Moravu hranici tří desetin promile. Pokud ale mají v jiných krajích s opilými řidiči zásadní problémy, ať si dají do vyhlášky absolutní nulu," navrhl Koliba.

Dvojka lidovecké kandidátky na jihu Moravy zároveň odmítla, že je jeho návrh předvolebním populismem. "Návrh nemám sice ještě dotažený do legislativní úrovně, ale počítám s tím, že jej spolu s odborníky dopracuji přes paragrafované znění až po řádný legislativní návrh," zdůraznil Koliba, který, pokud se lidovci dostanou do parlamentu, má poslanecké místo vzhledem k síle strany na jihu Moravy jisté.