"Myslím, že až tam přijdu jako obhájkyně zlaté medaile, budou z toho nervózní spíš soupeřky, ne já," řekla osmadvacetiletá Špotáková. "Obhajovat je podle mě spíš výhoda," přemítala oštěpařka nad skutečností, že v roli obhájkyně se ocitá letos poprvé. "Letos jsem párkrát prohrála, nejsem suverénní, ale formu mám stabilní, a to je nejdůležitější. Můžu hodit daleko," věří oštěpařka.

Česká reprezentantka se nebojí, že ji před závodem přepadne nervozita. "Je dobré být trochu nervózní. Vůbec nejhorší by bylo, kdybych byla v klidu, říkala si, že hodím první pokus a vyhraju. Soupeřky podcenit nesmím, nejsou to holky kdovíodkud. Ostatně, loni v Pekingu jsem tu narůstající nervozitu zvládla docela dobře. Vůbec se toho nebojím," připomněla Špotáková olympijské finále, v němž jako největší favoritka tahala za kratší konec, aby nakonec vyhrála evropským rekordem v posledním pokusu.

Špotáková, která před dvěma lety vyhrála mistrovství světa v japonské Ósace, před rokem triumfovala na olympijských hrách v Pekingu a měsíc nato výkonem 72,28 metru překonala světový rekord Kubánky Osleydis Ménendézové, se týden před nejdůležitějším závodem roku cítí výborně. "Celou přípravu jsem byla zdravá, když nepočítám menší problémy s achilovkou, které se časem vytratily. Momentálně jsem trošku unavená, ale to je proto, že jsem v minulých týdnech trénovala i závodila současně. A začínám se těšit na závod," usmála se. "Dnes jsem naposledy házela a už mě svrběla ruka. Měla jsem chuť dát do toho pořádnou ránu, ale pak jsem si to rozmyslela. Tělo se už nesmí unavovat, má to přijít až v Berlíně," ví Špotáková.

Poslední dny před čtvrtečním odjezdem do německé metropole má i příjemné povinnosti. "Dolaďujeme poslední detaily výpravy fanoušků. Pojedou do Berlína za mnou autobusem, rodina, moji kamarádi, kamarádi mého přítele Lukáše... Prostě asi padesátka lidí. Lukáš už nakoupil trumpety, bude to hodně hlučná tlupa," prozradila Špotáková. "Moc se na ně těším. Do Ósaky ani do Pekingu za mnou v takovém množství nemohli. Chci se před nimi předvést, chci, aby to viděli na vlastní oči," přeje si.

Závod by nejraději rozhodla prvním pokusem. "Je to jednodušší, než posledním," smála se. "Ale nebude to snadné. Byla by to taková klidná pohádka, kdyby se to podařilo. Ale umím už vyhrávat i posledním pokusem. Ostatně nikdy neodejdu z tréninku, dokud nehodím jeden pěkný hod. To jsem tam raději o půl hodiny déle," řekla.

Špotáková se neobává toho, že bude házet na domácí půdě svých německých soupeřek, Christine Obergföllové a Steffi Neriusové. "Ony budou pod obrovským tlakem, není jim co závidět. A kromě toho, my jsme mimo závody docela dobré kamarádky a navíc v Německu ráda závodím. Němci rozumí atletice, v Německu bývají nejlepší závody. Jsem si jistá, že divácká kulisa v Berlíně bude úžasná," vysvětlila Špotáková a prozradila, že i mezi Němci bude mít své příznivce. "Mám v Berlíně kamaráda z dob amerických studíí v Minnessotě. Je to historik. Nejenže provede skupinu mých českých fanoušků po Berlíně, ale při závodě bude sedět s nimi a fandit mně," dodala. "Budu se snažit udělat všem radost. Prostě předvést se před lidma, ať už jsou to Němci nebo Češi."

Blízkost Berlína a s ním spojené velké množství příznivců by se však mohly stát i nevýhodou. "Nesmím se moc rozptylovat. Před závodem se musím soustředit jen sama na sebe a nenechat si ubírat pozornost. Je to těžké, protože já neumím říkat ne. Spousta lidí se chce se mnou třeba jen vyfotit. A to potom máte jedna fotka, druhá, třetí, a najednou jsem nesoustředěná. To nechci připustit. Utěšuju se tím, že Steffi a Christine to budou mít ještě mnohem horší."

Špotáková soudí, že na medaili bude potřeba hodit kolem 66 metrů. "Na zlato? Hmm, bylo by dobré přehodit zase tu krásnou metu 72 metrů. "Myslím, že svěťák z toho spíš asi nebude, i když oštěp je v tomhle nevyzpytatelný."

Poslední dny přípravy v Nymburce pomáhal Špotákové i trojnásobný olympijský vítěz Jan Železný. "Měla jsem trochu rozhozenou techniku, jako vždycky, když člověk závodí mezi tréninkem a je unavený. Honza měl první den docela hodně připomínek, pak se to zlepšilo a chválil mě."

Špotáková má letos zbrusu nový oštěp z kompozitního materiálu přímo od maďarského výrobce Miklóse Németha. "V Berlíně tyhle typy budou. Ale mně se zatím nejlépe háže osmdesátkou, tedy tím typem, co jsem vyhrála olympiádu a překonala světový rekord. Možná je to tím, že ten kompozit je hodně tvrdý. Nedá se s ním házet, pokud má člověk ruku nebo nohy unavené. Zatím jsem na něj neměla, ale kdo ví? Třeba ta forma v Berlíně dojde a budu tam na něj mít," zadoufala.

Mistrovství světa začne v Berlíně v sobotu 15. srpna, finále ženského oštěpu je na programu v úterý 18. srpna v půl osmé večer.