Na 22. únor 2009 nezapomene osmatřicetiletá Romana Kučerová z Mazelova.

Na brigádě v drůbežárně ji za vlasy zachytil stroj a utrhl jí celý skalp včetně ušního boltce. "Skalp byl rozdělen na dvě části a stroj jej značně zhmoždil. Skalpáty byly také odtrženy ve více vrstvách," řekl Mařík.

Ženy se ihned ujal tým traumatologů a anesteziologů a začal pracovat na unikátní operaci, replantaci sklapátu. "Museli jsme obnovit krevní oběh, použili jsme žilní štěpy v noze pacientky. Cévní soustava skalpátu byla devastovaná," vysvětlil Mařík.

První replantát s podstatnou částí vlasaté části a boltce se ujal, druhý v oblasti týlu odumřel. "Po měsíci jsme použili na místo odumřelé části skalpátu část svalu ze zad, na něm se obnovil přirozený kožní kryt. Tato část hlavy zůstala samozřejmě bez vlasového krytu," dodal Mařík.

Podobné operace jsou nejen v Česku, ale i v Evropě raritní, dělá se jich jen několik v roce. Chirurgové sešívali cévy pod mikroskopem jehlou o délce tři milimetry, na každé z cévních spojení bylo třeba šest až deset stehů. Dalších více než sto stehů povrchových bylo zapotřebí k umístění skalpu a tkáně ze zad pro doplnění odumřelé části skalpátu.

Osmatřicetiletá Romana Kučerová je nyní v pořádku a může žít plnohodnotný život. "Jsem zdejším lékařům vděčná, zachránili mi život. Mám doma malého syna, on i bývalý manžel mě psychicky moc pomáhají. Na části týla sice vlasy mít nebudu, ale to vyřeší šátek nebo paruka. Důležité je, že mohu žít tak, jako dřív," řekla novinářům operovaná žena.

Podobný zákrok je sice vzácný, českobudějovičtí lékaři již podobné zkušenosti mají. V roce 2005 zachránili sedmiletého chlapce, který přišel o ucho a část záušní části a o několik měsíců později operovali ženu, kterou na poli totálně skalpoval stroj na třídění brambor.