Místopředseda lidovců Macek pozoruje podle svých vyjádření s rozpaky snahy velkých politických stran o to, získat i křesťansky orientované voliče, a to především na jižní Moravě, kde mají lidovci tradičně největší podporu. "Je pravda, že někteří politici z velkých stran před volbami začnou zdůrazňovat, že jsou také katolíci, také křesťané. Třeba Mirek Topolánek se objevil na jedné mši na jižní Moravě," uvedl Macek. Místopředseda lidovců také připomenul, že Topolánek tento týden oznámil, že se během předvolební kampaně zúčastní několika koncertů duchovní hudby na jižní Moravě.

Pro lidi, kteří do kostela chodí, je to ale podle Davida Macka pouze divadlo. "Je to v podstatě trapné. Po tom, co ČSSD založila svoji křesťanskou frakci, jsme to nazvali předvolební zbožnost," prohlásil místopředseda lidovců. Důležité však podle něj ale pro voliče je, podívat se na to, jak se ČSSD a ODS chovají při důležitých otázkách etických a těch, které se týkají křesťanského vidění světa. "Když se takový volič podívá a vzpomene, jak ODS a ČSSD hlasují v otázkách podpory rodiny anebo etických otázkách, tak se určitě nenechá svést," dodal Macek.

Politolog Jan Kubáček se rovněž domnívá, že takzvaný předvolení katolicismus nepřinese velkým stranám mnoho úspěchu. "Pokud ČSSD a ODS nedodá křesťansky orientovaným voličům věrohodná témata a nedokážou, že to myslí vážně, tak mají malé šance, aby získaly hlasy těchto voličů," uvedl politolog.

Kubáček vysvětlil, že v případě křesťansky orientovaných voličů, kteří tradičně volí KDU-ČSL, se nejedná o krátkodobá rozhodnutí. "Tito lidé se v podstatě definují svojí orientací na křesťanskou politiku a jejich rozhodnutí či preference jsou dlouhodobé a přetrvávají například přes dvě volební období," prohlásil Kubáček. Jak postup ČSSD, tak ODS si vysvětluje spíše tím, že obě strany se snaží získat lidovecké voliče, kteří jsou částečně dezorientovaní po vzniku TOP 09.