Národní protidrogová centrála spolu se zásahovou jednotkou ukončila tři operace s krycími názvy Fast, Merhaba a Dalimil.

"Všechny tři operace byly zaměřeny na výrobce a distributory metamfetaminu," sdělil Frydrych a dodal, že sledování a příprava začaly v květnu.

Pachatelé drogu vyráběli z volně dostupných léčiv s obsahem pseudoefedrinu dováženými ze zahraničí. Metamfetamin vyrobený u nás byl následně distribuován nejen na našem území, ale také ve Slovensku. V rámci první akce policie zadržela pět osob, které drogu vyráběli v Karlovarském kraji.

Policie podezřelé pachatele obvinila z nedovolené výroby a držení omamných a psychotropních látek a jedů. Třem z nich hrozí patnáctiletý trest a zbylí dva mohou strávit deset let za mřížemi. Tři obvinění byli vzati do vazby.

Další operace se stala osudnou pro tři výrobce drog opět v Karlovarském kraji. "Jedna osoba byla zadržena přímo při výrobě drogy," doplnil Frydrych a dodal, že všichni tři byli obviněni z nedovolené výroby a držení omamných a psychotropních látek a jedů a soud je může poslat na 15 let do vězení.

Při poslední akci policie dopadla tři pachatele, kteří metamfetamin prodávali a následně distribuovali v Praze. I těm bylo sděleno stejné obvinění jako předešlým osobám, ale hrozí jim pouze deset let odnětí svobody.

Při domovních prohlídkách policie nalezla čtyři varny na výrobu omamné látky, dále léky s obsahem pseudoeferdrinu a další potřebné chemikálie nezbytné pro výrobu drogy. Celkem bylo v rámci těchto operací zajištěno 190 gramů metamfetaminu. "Z tohoto množství by bylo možné vyrobit až 3800 základních dávek v ceně asi 190 tisíc korun. Podařilo se také zajistit dvě krátké střelné zbraně a luxusní osobní vozidlo Mercedes, odcizené na Slovensku," ukončil Frydrych.