"Papežova návštěva bude návštěva především duchovní a velmi si přejeme, aby nebyla zneužita politickými stranami k politickým a předvolebním zájmům," řekl Svoboda. To se prý podle něj může stát, protože svatý otec přijede do České republiky těsně před parlamentními volbami, které se uskuteční počátkem října.

Politické strany se rozhodně budou snažit o společnou prezentaci s papežem, domnívá se politolog Jan Kubáček. "Velké strany se svými křesťanskými frakcemi a platformami se budou snažit mezi sebou předhánět a prezentovat se společně s papežem. Takže to může nakonec vést k jistému znehodnocení návštěvy svatého otce a znehodnocení jeho odkazu pro křesťanské ideály u nás," řekl politolog. Vatikán podle jeho slov rád podporuje strany, které pečují o křesťanské hodnoty, tvrdí Kubáček. "V případě, že by se někdo od lidovců návštěvy chopil, mohlo ve výsledku KDU-ČSL pomoci," domnívá se Kubáček.

Místopředseda KDU-ČSL David Macek odmítá, že by se během návštěvy Benedikta XVI. měla KDU-ČSL nějak výrazně angažovat. "KDU-ČSL by neměla v návštěvě papeže hrát jakoukoli roli, bylo by to kontraproduktivní. Pokud by se lidovci začali provazovat s katolickou církví, tak by to byl polibek smrti pro oba aktéry tohoto spojení," řekl. Přesto Macek připravuje v Brně před příjezdem svatého otce cyklus přednášek a diskusí přátel a známých Benedikta XVI s obyvateli jihomoravské metropole.

Papež Benedikt XVI. přijede do Česka na pozvání prezidenta Václava Klause a České biskupské konference 26. září. Nejvyšší zástupce katolické církve se setká s prezidentem Václavem Klausem, zavítá do katedrály svatého Víta v Praze, navštíví Brno a zúčastní se Svatováclavské pouti ve Staré Boleslavi.