Ve středu pozornosti bude pět soutěží. Fresh Generation se zaměří na první a druhé celovečerní snímky mladých tvůrců a Hlavní studentská soutěž se bude orientovat na hrané i dokumentární filmy. Sekce Theatre Optique se soustředí na animované a experimentální studentské filmy, zatímco cílem soutěžního bloku Centropa je ukázat středoevropské studentské snímky. V soutěžní sekci Kontakt se objeví pouze české amatérské nezávislé projekty. Do soutěží bylo zařazeno 50 děl, které dramaturgové vybrali z rekordních 1 127 přihlášených filmů.

"Festival se během let, kdy začínal jako festival studentských filmů, propracoval k tomu, aby nebyl jenom festivalem studentských filmů. Proto jsme v minulém roce zavedli sekci debutů, kde je podstatně vyšší konkurence. Jsme stále jedním z největších festivalů v Evropě, které se zabývají mladou tvorbou, ať už studentskou nebo debutovou," uvedl ředitel Fresh Film Festu Martin Pošta, který dále poukázal na letošní zahajovací snímek. Organizátorům se totiž podařilo získat milostný příběh 500 letních dní, který se stal diváckým hitem na festivalu Sundance a zároveň úvodním filmem na filmové přehlídce v Locarnu.

Z programové nabídky upozornil Pošta na Blaxploitation Night: "Bylo to filmové hnutí, které se odehrávalo v 70. letech v Americe. Filmy jsou zajímavé tím, že se v nich vyskytují zejména černošští herci a zabývají se hlavně černošskou tématikou, je tam spousta násilí, sexuálních scén a humoru," dodal ředitel festivalu. Zástupcem této sekce bude mimo jiné film Foxy Brownová, podle kterého natočil svůj snímek Quentin Tarantino s názvem Jackie Brownová.

Diváci se mohou těšit i na přehlídku českých prvních a druhých celovečerních filmů Osma, ve které budou uvedena díla Tobruk od Václava Marhoula, Sestra Víta Pancíře nebo Děti noci, které natočila Michaela Pavlátová. Mezi další festivalové bloky patří retrospektiva Petra Lébla nebo Fresh Audio - projekce tří rozhlasových her v kinosálech.

Festival zakončí 16. srpna snímek Funny People, který natočil režisér Judd Apatow. "Film míří do české distribuce a na festivalu bude uveden v české předpremiéře. Hraje v něm Adam Sandler a Eric Bana. Film se týká fenoménu stand-up comedy," oznámil programový ředitel festivalu Jakub Felcman a dodal, že bylo velice náročné získat snímek do programu.

Mezi hlavní festivalové hosty bude patřit rapper MC Jean Gab´1, který představí snímek Black, a výrazný francouzský herec Grégoire Colin. V české distribuci je právě film 35 panáků rumů, ve kterém si Colin zahrál. Na festivalu uvede svůj režijní debut Zátoka lišek.

Fresh Film Fest se uskuteční od 12. do 16. srpna v Karlových Varech.