"Rozhodnutí ministerstva o sloučení pojišťoven považujeme za porušení slibu daného vládou Jana Fischera o tom, že nebude dělat žádné zásadní kroky v systému zdravotní péče a zdravotního pojištění," prohlásila Šojdrová. Podle ní je toto rozhodnutí nejen zásadní ale také prakticky nevratné a lidovci s ním zásadně nesouhlasí. Místopředsedkyně KDU-ČSL také připomněla, že nynější kabinet Jana Fischera vládne díky hlasům ODS a ČSSD.

Lidovci se nejvíce obávají toho, že sloučení pojišťoven povede k dalšímu omezení konkurence ve zdravotnictví a také ke zdražení zdravotnických služeb. "Rozhodnutí ministerstva zdravotnictví přichází účelově v době, kdy není dokončen legislativní proces novely, která má zamezit vzniku zdravotnických řetězců," dodala Šojdrová.

Sloučení Zdravotní pojišťovny Agel s Hutnickou zaměstnaneckou pojišťovnou (HZP) povolilo letos na jaře ministerstvo zdravotnictví. Učinilo tak ve stejný den, kdy sněmovnou prošla novela zpřísňující podmínky pro slučování pojišťoven, podle kterých by se už obě instituce nemohly sloučit. Novela ovšem putovala k projednání do Senátu a ten ji vrátil s pozměňovacími návrhy senátora Tomáše Julínka zpět do sněmovny. Změny uvolňují možnosti fúze, zavádějí ovšem například přísnější kontroly hospodaření pojišťoven.