Pedagožka a spoluzakladatelka katedry sociologie na Univerzitě Karlově působila od roku 1956 v řadách KSČ a v 60. letech byla funkcionářskou za stranu na FF UK a vedoucí stranické skupiny. Po odchodu ze strany v roce 1969 a výhazovu z univerzity pracovala jako uklízečka a sociální pracovnice. Podepsala Chartu 77 a pomáhala spolu s Petrem Pithartem pašovat do Československa zahraniční i exilové knihy.

Za pašování literatury byla v 80. letech vězněna a proces s ní zastavil až Václav Havel v prosinci 1989. Kromě pašování Šiklová spolupracovala i s Dokumentačním střediskem československé nezávislé kultury v Scheinfeldu (SRN). Po roce 1989 opět přednášela sociologii na FF UK v Praze, kterou do roku 2000 vedla. Kromě vyučování založila také knihovnu Gender Studies v Praze.

Žena Evropy za rok 2005 získala ocenění za přínos začleňování Evropy a před deseti lety jí exprezident Václav Havel udělil Medaili za zásluhy I. stupně, o rok později obdržela Šiklová plaketu Alice Masarykové za zásluhy o rozvoj sociální práce v ČR.

Čtyřiasedmdesátiletá Šiklová má dvě děti, dceru Lucii a syna Jana.

Zastánkyně amerického radaru a bojovnice za vyšší počet žen v politice se postaví na podzim mužům poslanci Miloši Paterovi z ODS a ekonomovi Jaroslavu Fialovi z ČSSD. Kalouskova TOP 09 nasadila proti do předvolebního klání podnikatele a zubaře Romana Šmuclera, komunisté sázejí současného poslance Pavla Hojdu.