Lukša má zkušenosti především z komunální politiky. Ty začal jako místostarosta Čeladné sbírat již v první polovině 90. let. V letech 2004 – 2008 přesídlil na krajskou úroveň a zastával post statutárního náměstka moravskoslezského hejtmana pro dopravu a životní prostředí. Od listopadu loňského roku je znovu starostou Čeladné.

Kandidát si ale oťukal už i vrcholnou politiku, když v letech 2005 – 2006 působil jako místopředseda KDU-ČSL. Stranu letos v červnu opustil.

Narodil se ve smíšeném manželství Čecha a Slovenky v roce 1962 v Turzovce, na území dnešního Slovenska. Ještě v témže roce se jeho rodina přestěhovala do Čeladné, kde žije dodnes.

Po studiu na Střední lesnicko-technické škole v Hranicích na Moravě a po absolvování základní vojenské služby pracoval u Severomoravských státních lesů Krnov a následně pro 1. brněnskou strojírnu.

Ve volbách se utká s Pavlem Drobilem za ODS, Lubomírem Zaorálkem z ČSSD a Janou Lorencovou za Stranu zelených. Lidovci ještě nemají kandidátku do sněmovny uzavřenou.