"Faktura je vystavena na 89 tisíc korun, ale rumunská ambasáda nám peníze poskytne nejdříve za patnáct dní," vysvětlil mluvčí. Jak uvedl ráno, mezi sebou jsou schopni vybrat tisíc euro, kde sehnat zbytek peněz nevěděli. Po zhruba dvou hodinách vyjednávání oznámil pražský magistrát, že převoz mrtvého mladíka uhradí úřad ze svých prostředků. Agentuře Mediafax to sdělil Luděk Schraib z tiskového oddělení magistrátu s tím, že zatím nebylo rozhodnuto, zda převoz uskuteční Pohřební ústav hlavního města Prahy nebo soukromá pohřební služba Tranquillitas Praha, se kterou se Romové domluvili. Až po vyřešení repatriace se hodlá vedení Prahy obrátit na stát, konkrétně na ministerstvo pro lidská práva Michaela Kocába, a žádat proplacení nákladů.

Okolo půl jedenácté dopoledne do areálu vinohradské nemocnice přijel vůz pohřební služby pro pozůstatky mladíka, ale po chvíli opět odejel bez jeho těla. Podle dostupných informací se tak stalo kvůli nesrovnalostem v úředních materiálech. Pracovníci pohřební služby zřejmě museli odjet pro úmrtní list na příslušnou matriku. Podle informací Mediafaxu na repatriaci pracuje právě Tranquillitas. "Převoz by se měl uskutečnit odpoledne, ale nejdříve musíme vyřídit formality," informovala Mediafax jedna ze zaměstnankyň pohřební služby. Mezi ty patří potvrzení od celní správy, hygieniků a rumunské ambasády. "Nedá se říci, jak dlouho to potrvá, například některé ambasády chtějí přímo vidět rakev s tělem," poznamenala.

Pozůstalí jsou od pondělního odpoledne shromážděni v parku před nemocnicí na Vinohradech, kde sedmnáctiletý Rumun Ion Miclescu, který se měl stát takzvaným romským králem, zemřel. Miclescu se začal topit před čtrnácti dny při koupání v pískovně u Staré Boleslavi a i přes obnovení životních funkcí a rychlý převoz do pražské nemocnice zůstal až do pondělí v bezvědomí. V pondělí absolvoval ještě speciální neurologické vyšetření, které však prokázalo u mladíka mozkovou smrt.

Příbuzní mrtvého chtějí mrtvé tělo převézt do Rumunska a tam uspořádat pohřeb v rodném městě vzdáleném asi 200 kilometrů od Bukurešti. Podle jednoho z pražských provozovatelů pohřební služby záleží jen na rodině, kterou firmu převozem těla pověří. "Potřebují pouze pas mrtvého, který musí vyplnit pohřební služba, a také speciální vložku do rakve, pokud je převoz delší než 500 kilometrů," poznamenal. Vzhledem k členství Česka i Rumunska v EU není transport těla omezen žádnými jinými předpisy.