PRAHA - Už v pondělí nemocnice Romům umožnila, aby se po skupinkách se zesnulým chlapcem rozloučili. Rodině vedení nemocnice umožnilo uspořádat tradiční rituální smuteční rozloučení přímo na oddělení.

Sedmnáctiletý Ion Miclescu zemřel v pondělí necelé dvě hodiny po poledni ve vinohradské nemocnici po čtrnáctidenní hospitalizaci. Podle mluvčí nemocnice Jany Jelínkové mu selhala dýchací a nervová soustava. Mladík se v úterý 21. července asi dvacet minut topil při koupání v pískovně u Staré Boleslavi. Záchranářům se ho podařilo oživit, zůstal ale v komatu.

V úterý ráno by měli jeho příbuzní pokračovat ve vyřizování formalit nutných k převozu těla, ještě během dopoledne ho chtějí prostřednictvím pražské pohřební služby odvézt na předem domluvené místo a poté ho dopravit do Rumunska.

Zástupce rodiny už v pondělí prohlásil, že nejprve musí vypořádat formality s policií, nemocnicí a ambasádou. Úternímu převozu by z časového hlediska nemělo údajně nic bránit, protože rodina nepožaduje pitvu zesnulého. Netrvá na ní ani policie, neboť mladík zemřel bez cizího zavinění.

V pondělí večer Romové opustili dočasné tábořiště v Husinci u Prahy, podle tamní starostky Marie Těthalové Romové reagovali klidně. "Odvezli všechno, až na pár odpadků," uvedla mluvčí policie Prahy venkov Štěpánka Zatloukalová. Policejní hlídka ale lokalitu monitorovala celou noc.