"Návštěvnost byla v červenci slabší, a to hlavně kvůli nepříznivému počasí. To se ale opakuje už několik posledních let," konstatovala provozovatelka letního kina v Telči na Jihlavsku Lucie Norková. Ta promítala v atraktivním zámeckém parku vedle skleníku od 3. do 13. července právě v době přívalových dešťů. "Průměr na jedno představení byl zhruba do 50 lidí," uvedla Norková s tím, že kapacita přitom byla nejméně 500 lidí.

Jen okrajově se podle ní na návštěvnosti mohla projevit nabídka filmů. "Promítli jsme 11 filmů, které v kinech už nějakou dobu běží, nebyly to sice novinky, ale osvědčené divácky úspěšné snímky," podotkla Norková. Ta ve vylepšení statistiky návštěvnosti doufá v průběhu srpna, kdy nasadí nejžhavější filmové novinky. "Začínáme 11. srpna čtyřmi filmy v rámci Letní jazykové školy. V nabídce budou novinky jako film Juraje Herze T.M.A., Doba ledová 3 nebo Případ nevěrné Kláry," dodala.

Méně lidí přišlo do letního kina na náměstí ve Žďáře nad Sázavou, kam tradičně zajíždí Kinematograf bratří Čadíků. "Největší problémy byly samozřejmě s počasím. Nevadí nám ani tak déšť, jako silný vítr, který může strhnout plátno," dodává student Ondřej Kantor, který s kinematografem jezdí už druhým rokem. Promítání podle něj v průběhu žádného představení nemuselo být přerušeno. Kinematograf promítá výhradně české filmy. Diváci letos mohli shlédnout snímky Kdopak by se vlka bál, Kozí příběh - Pověsti staré Prahy, Tobruk a Bathory.

Úbytek návštěvnosti vlivem počasí naopak příliš nepocítil Jiří Čáslavský z Havlíčkova Brodu, který letos promítá se svým kinematografem pod širým nebem od poloviny června. "Ta mokrá bída a déšť se mi letos téměř zázračně vyhnuly. Během představení mi skoro pršelo a rušilo se jen jedno představení v Třešti. Vyšlo to skvěle," uvedl Čáslavský, který brázdí Vysočinu se svou pětitunovou maringotkou taženou traktorem. Uplynulou větší polovinu sezony proto hodnotí jako dobrou. Zároveň ale připouští, že na vysoké návštěvnosti se podílí hlavně to, že může promítat díky sponzorům zdarma. "Doma v Havlíčkově Brodu, kde jsem týden zahajoval, byla průměrná návštěvnost 600 lidí na film, v Třešti pak zhruba 500," uvedl. Návštěvnický rekord prý padl o tomto víkendu na Letní filmové škole v Uherském Hradišti, kam přišlo na film kolem čtyř tisíc lidí. Letošní sezonu na Vysočině zakončí Čáslavský poprvé promítáním v Jeclově na Jihlavsku od 26. do 29. srpna.