"Součástí boje proti korupci je již předložený zákon o lobbingu. Zákon by jasně vymezoval pravidla vztahů mezi politiky a lobbisty a soukromými firmami," řekl předseda ČSSD. Podle jeho slov se tato komunikace nesmí odehrávat pod rouškou soukromých dovolených na prapodivných jachtách a vilách.

Paroubek tak narážel na dovolenou předsedy ODS Mirka Topolánka, který se měl údajně v Toskánsku sejít s exministrem dopravy Alešem Řebíčekem (ODS) či ředitelem společnosti ČEZ Martinem Romanem. Podle sociálních demokratů by měl vzniknout registr lobbistů a měli by se vést záznamy o tom, kdo a o čem s lobbisty jednal.

Součástí protikorupčního opatření ČSSD je i vytvoření takzvané "černé listiny firem a osob", které se proviní proti veřejné soutěži. Tuto změnu navrhuje sociální demokracie jako součást novely zákona o zadávání veřejných zakázek. "Například za předložení falešných údajů o kvalifikaci uchazeče by hrozila až desetimilionová pokuta," upřesnil Paroubek.

ČSSD po volbách navrhne nový zákon o majetkových přiznání, to by podle Parobka probíhalo v rámci běžného daňového řízení a podléhalo by přezkoumání nezávislým soudem. Systém by měl omezit daňové podvody. Lidem, kteří předloží falešně zdaněné příjmy, by hrozila pokuta ve výši 76 procent z nedoložených příjmů.

Další zákon, který by sociální demokraté chtěli předložit, by měl zakázat existenci akciových společností s listinnými akciemi na majitele. "Vnímáme to jako jeden ze základních nástrojů boje proti korupci," dodal Paroubek. Tyto společnosti by se vyloučily z účasti na veřejných zakázkách. "Tato vlastnická struktura nemá v civilizované společnosti co dělat," prohlásil Paroubek. Podle něj není u podobných společností jasné, kdo je jejich opravdovým majitelem. O veřejnou zakázku by se klidně mohla ucházet firma, kterou ve skutečnosti vlastní ministr, jehož úřad soutěž vypsal.