"Velmi se zhoršil jeho zdravotní stav především po neurologické stránce," uvedla Jelínková. Podle jejích slov byl stav pacienta po celou dobu hospitalizace kritický. "Přes veškerou snahu lékařů pacient dnes v 13.30 hodin zemřel v důsledku utonutí a následné mozkové smrti," dodala mluvčí.

Lékaři již o smrti pacienta informovali rodinu.

Krátce po pondělním poledni byl sedmnáctiletý Ion Miclescu převezen ke speciálnímu neurologickému vyšetření, ale vzhledem k tomu, že mladíkovi už selhávalo i dýchání a nervová soustava, nemohli pro něj lékaři více udělat.

Sedmnáctiletý Ion Miclescu se před dvěma týdny téměř utopil při koupání v pískovně nedaleko Staré Boleslavi. Přivolaným záchranářům se tehdy podařilo obnovit životní funkce a oběhový systém mladíka, který pod hladinou chladné vody strávil údajně až deset minut. Sanitkou byl potom v kritickém stavu transportován do vinohradské nemocnice, kde byl do minulého týdne udržován v umělém spánku. Od víkendu však již ležel v hlubokém bezvědomí.

Za mladíkem, který byl synem romského barona okresu Vilcea a měl být budoucím králem, se několik dní po neštěstí sjeli do Prahy příbuzní z nejrůznějších zemí Evropy. Nejdříve byli shromážděni v parku přímo naproti areálu nemocnice, ale posléze se přemístili do kempu Pražačka. Pak, když jim došly peníze na pobyt ze sbírky, která byla vypsána radnicí Prahy 3, se přesunuli k rybníku v Dolních Počernicích a od čtvrtka asi 30 Romů tábořilo na propůjčeném soukromém pozemku v Husinci u Prahy.

"Příbuzní zemřelého mladíka jsou stále ještě na svém tábořišti," sdělila pro Mediafax mluvčí policie Praha-venkov Štěpánka Zatloukalová. Policie neustále celou situaci monitoruje, ale podle vyjádření mluvčí nedochází k žádným incidentům nebo narušování pořádku.