Nejčastěji zasahovali u technických havárií, a to v 21 908 případech. Nejvíce jich zaznamenali v Moravskoslezském kraji, a to 4 581, nejméně v Karlovarském kraji, kde jich bylo pouhých 556, informovalo v pondělí Mediafax generální ředitelství hasičů.

Ve Středočeském kraji nejčastěji zasahovali u dopravních nehod, nejméně k nim vyjížděli v kraji Karlovarském.

Povodně, záplavy, silný vítr a přívalové deště způsobily hasičům v 999 případech také nemalé problémy. Nejvyšší počet případů (851) způsobených živelními povodněmi řešili v Moravskoslezském kraji, naopak žádné problémy nebyly v kraji Karlovarském a Královéhradeckém.

Oproti stejnému období loňského roku výrazně vzrostl také počet požárů. Hlavní příčinou 10 306 požárů v letošním roce byla sucha, která způsobila četné požáry na volných skládkách odpadů, ale i lesních porostů.

Z dat generálního ředitelství hasičů vyplývá, že nejčastěji dochází k úniku ropných produktů, a to ve 2 270 případech, nejméně pevných látek v osmi případech. Nejvyšší počet úniků je v Praze a nejnižší v Pardubickém kraji. Přestože hasiči zaznamenali oproti minulému roku v prvním pololetí více požárů, o dvě procenta klesl počet planých poplachů.

Hasiči zachránili 11 079 lidí, nejvíce při požárech, dopravních nehodách, přírodních katastrofách. Při zásazích bylo 203 hasičů zraněno, z toho 138 profesionálních a 65 dobrovolných. Jeden dobrovolný hasič zemřel při likvidaci následků povodně. Hasiči přišli v letošním roce do styku s 956 mrtvými, což je o 21 méně než v prvním pololetí v minulém roce a 7345 zraněným poskytli pomoc.

Podle dnů v týdnu nejvíce událostí vyžadujících pomoc hasičů stává v pátek, nejméně ve středu. Podle měsíců nejvíce zasahovali hasiči v červnu a nejméně v únoru.