Například letní kino Háječek v Českých Budějovicích mělo návštěvnost poměrně slabou. „Kvůli propršeným dnům v červenci a proměnlivému počasí jsme měli maximálně 160 diváků, obvykle je ale 80 až 100,“ řekl v pondělí agentuře správce kina Jan Turinský.

Diváky lákají na plátno pod širé nebe na různé žánry, od romantiky, přes sci-fi, až po komedie.

Strakonické letní kino Oko mělo za červenec 441 diváků. „Vychází to průměrně 55 lidí na film, protože jsme měli osm představení. Letos je to špatné kvůli počasí. Bývají tam ale i koncerty nebo různé kulturní akce, kterými to vykrýváme,“ prozradila vedoucí kina Jaroslava Bernasová.

To v Milevsku na Písecku si na návštěvnost nemohou stěžovat. Letos připravili pro občany i návštěvníky města úplnou novinku. Díky sponzorovi, kterým je jeden z pivovarů, mohou promítat filmy zdarma. „Dáváme navíc filmy, které si lidé sami vybrali formou ankety asi z tisícovky filmů. Tím, že přijdou, dají si kávu, limonádu nebo dobré pivo a sponzorovi, můžeme promítat zadarmo,“ uvedl místostarosta Milevska Michal Polanecký.

V Milevsku mají navíc výhodu. Když je hezky, promítá se venku, když prší či hrozí bouřka a déšť, filmy se promítají v hlavním sále tamního domu kultury.

Jihočeští provozovatelé letních kin úbytek diváků přisuzují kromě počasí i provozu multikina Cinestar v Českých Budějovicích, kde se hraje v osmi sálech, a to denně po celý rok. „Někteří diváci si zvykli jezdit právě tam a do letňáku by třeba už nešli. Je to pro ně mnohem pohodlnější. Přitom romantika letních kin má rozhodně své kouzlo,“ míní jeden z vedoucích letních kin.

Ceny a letních scénách a v kamenných kinech jsou srovnatelné - pohybují se mezi 80 až 120 korun, v závislosti na titulu.