Ministerstvo pro místní rozvoj umožnilo v Jihočeském kraji navýšit ceny nájmů až o 58,52 koruny za metr čtvereční. Radní v těchto městech využili maximální povolené navýšení nájmů v obecních bytech. Táborští zase ale umožnili slevy na některých domech. „Až 14 korun na domě, kde není výtah a nebyly provedeny žádné opravy a úpravy, či třeba šest korun v objektu, který není zateplen,“ uvedla pro agenturu Mediafax v pondělí starostka Tábora Hana Randová (ODS).

Zdražení se nedotkne sociálních bytů a bytů zvláštního určení, tedy bezbariérových a jinak přidělených handicapovaným občanům. Město přitom disponuje více jak dvěma tisíci byty, z nichž tisícovku by průběžně rádo zprivatizovalo.

Strakonice rovněž zvýší ceny o padesát procent „Cena za metr čtvereční se vyšplhá ze současných 35,13 na 53,49 koruny za metr čtvereční a měsíc. U bytů se sníženou kvalitou nájemné vzroste z částky 32,69 na 48,14 koruny,“ uvedl starosta Strakonic Pavel Vondrys (ODS). Dodal, že příští rok, pro rok 2011 by radní mohli zvážit mírné snížení nájmů.

Město Strakonice je nyní vlastníkem více jak 700 bytových jednotek. Zdražení nájmů se vztahuje na většinu z nich.

Jihočeský Písek nebude ve zdražování bydlení tak razantní. Cenu navýší v průměru i 30 procent. „Od Nového roku tak nájemník v klasickém bytě zaplatí asi o 700 korun navíc. V současné době disponujeme 900 stovkami bytových jednotek,“ řekl starosta Písku Miroslav Sládek (ODS).

Nájem se tak zvýší o 10 korun na metru čtverečním. Písek mohl rovněž zvýšit ceny nájmů na maximum. „Z důvodů současné hospodářské krize jsme to neudělali,“ dodal starosta.

Jedním důvodem je také to, že bydlení v obecních bytech v Písku nepatří mezi nejlevnějším a to ani co se týče energií a služeb. Za klasický 60 metrový byt zaplatí rodina zhruba 2200 korun jen na nájemném a dalších tři až tři a půl tisíce může zaplatit na službách a energiích.