Akademie se letos zúčastní 19 studentů z Česka a Slovenska ve věku od 11 do 21 let, 10 bude chlapců a devět dívek. Osm studentů přijede poprvé, 11 opakovaně. Kromě aktivních studentů přijedou čtyři studenti za Václavem Hudečkem na odbornou konzultaci, jeden až z USA. Akademie i festival potrvají do 15. srpna.

Základní program spočívající v individuelní výuce pod vedením Hudečka se bude konat v ZUŠ Luhačovice, denně je pak připraven festivalový program. "Každoročně připravujeme novinky, snažíme se dát příležitost nejen studentům současným, ale sledujeme kroky našich bývalých studentů a dáváme jim prostor. Letos jsme získali nové korepetitory, jsou to profesoři pražské konzervatoře Petr Adamec a Jaroslava Pěchočová. Ti budou studenty doprovázet nejen v hodinách při při cvičení, ale také na Absolventských koncertech," podotkla Krumpolcová.

Letos organizátoři připravili také několik novinek. Při pondělním zahajovacím koncertě doprovodí Václava Hudečka a loňské vítěze Jakuba Junka a Marii Mátlovou zlínský symfonický orchestr pod vedením Stanislava Vavřínka. Zahajovací koncert začne v 19.30 v luhačovické Elektře. Další novinkou je doprovodný program festivalu. "Mnozí naši studenti založili různá hudební uskupení a rozhodli jsme se dát jim příležitost. Tentokrát to bude Musica minore, jejíž zakládajícími členkami jsou sestry Michaela a Ivanka Kovalčíková z Valašských Klobouk, obě naše bývalé studentky. Ivanka je dnes známá na mnoha evropských pódiích," konstatovala Krumpolcová.

Zároveň bude založena tradice koncertů s bývalými vítězi, zahrát přijedou Josef Špaček a Petr Matěják a Lenka Matějáková. Špaček s Matějákem v současné době studují v USA a Matějáková je posluchačka konzervatoře ve Vídni. Doprovodí je pardubický orchestr Barocco sempre giovane, jeho houslisté jsou rovněž posluchači Akademie. Koncert bude na programu v sobotu 8. srpna v 19.30 hod., v kostele sv. Rodiny v Luhačovicích a bude pomocí satelitní techniky přenášem do celé Evropy. Standardně se lidé mohou těšit na absolventské koncerty na kterých se představí všichni letošní posluchači.

Vyvrcholením čtrnáctidenního maratonu bude Gala koncert. V rámci něj budou studenti oceněni a bude vyhlášen vítěz, který již tradičně získá mistrovký nástroj v hodnotě asi 100 tisíc korun. Věnuje ho Atelét Saldo z Lubů u Chebu, nástroj pro tuto příležitost postavil mistr houslař Petr Rácz.