Podle Vandase by bylo mylné se domnívat, že by chtěli patovou situaci v Husinci související s odsunem rumunských Romů využít k získání politických bodů. "Každý soudný člověk, který vidí, co se v Husinci v souvislosti s rumunskými Romy děje, pozná, že nám jde především o tamní slušné obyvatele," vysvětloval Mediafaxu lídr DS.

Podle něj zůstavájí v zorném poli DS především orgány, které by měly situaci se stále se zhoršujícími se hygienickými podmínkami v tábořišti Romů, urychleně řešit. "Jsou to soudy, následně policie a tamní vedení obce," upřesnil Vandas a doplnil, že v neděli DS rozhodně nemá v úmyslu v Husinci zopakovat svou sobotní návštěvu. "O našich dalších aktivitách budeme v této otázce veřejnost včas informovat. Nechceme tak zbytečně přispívat k tamní stoupající nervozitě," uzavřel lídr DS.

Policie středočeského kraje však bude konat pouze na základě soudního rozhodnutí, což je podle její mluvčí Štěpánky Zatloukalové o víkendových dnech, kdy se na příslušných institucích neúřaduje, takřka nemožné. Mimořádný policejní zásah by přicházel v úvahu pouze při porušování zákonů ze strany rumunských Romů, ti se však v tábořišti chovají velmi zdrženlivě.

Romové přijeli do Česka před týdnem, aby podpořili sedmnáctiletého mladíka Iona Miclesca, syna romského barona okresu Vilcea, který se téměř utopil při koupání ve Staré Boleslavi. Nyní leží v kritickém stavu ve vinohradské nemocnici. Lékaři ho už neudržují v umělém spánku, ale je stále v hlubokém bezvědomí. Romové se nejprve usídlili před nemocnicí. To se ovšem nelíbilo radnici městské části Praha 3, která vypsala finanční sbírku, ze které Romům zaplatila několikadenní pobyt v pražském kempu Pražačka. Do sbírky většinou přispěli bohatí čeští Romové. Skupina Romů se přemístila do kempu, kde měli ubytování zaplacené do neděle minulého týdne.

Právě v neděli v podvečer, kdy měli začít platit, odjeli k rybníku v Dolních Počernicích, kde se utábořili a zůstali na místě do čtvrtečního večera. S pobytem na obecním pozemku nesouhlasila místní radnice, které se nelíbilo, že Romové znečišťují rybník a okolí odpadky a výkaly. Celé místo neustále monitorovala státní a městská policie.

Ve čtvrtek večer se Romové opět přesunuli do Husince, kde jim nabídl pozemek u řeky jim soukromý majitel Jaroslav Tříška.