„Přesná čísla ale k dispozici nemám, protože někteří provozovatelé nejsou členy naší asociace,“ řekl Joukal. „Příčin je samozřejmě více,“ konstatoval. Podle jeho vyjádření je to kromě letního času s pozdějším stmíváním se také nestálé počasí. Dále pak skutečnost, že se do letních kin nedostanou atraktivní premiéry. Nakonec i změna životního stylu. Sám vzpomíná na časy filmových festivalů pracujících, kde bylo možné vidět v premiérách například francouzské či americké filmy i snímky dalších proveniencí.

Po zřízení multikina i v Olomouci nyní provozuje Joukal kino Metropol již jako jediné klasické kino v největším městě Hané. „I my máme problémy s návštěvností,“ řekl a dodal, že ekonomicky přežívá jen díky mimořádným akcím, jako jsou přenosy z Metropolitní opery v New Yorku. „Šanci bych dával letním kinům, která působí v místech rekreace,“ uvedl Joukal. Takovým kinem je letní kino v Mostkovicích na Prostějovsku, kde se scházejí rekreanti od Plumlovské přehrady. O letošních letních prázdninách se tam hraje denně a promítá se i na Silvestra.

Olomoucké letní kino provozuje společnost Kinez. „Po třech letech se nám jeví letošní ročník jako nejlepší,“ uvedla agentuře Mediafax provozní společnosti Kinez, která provozuje letní kino v tradičním olomouckém areálu. Jedním dechem však dodala, že ta dosud nejvyšší letošní návštěvnost představuje jen 57 diváků na představení. „Konečně se nám ale podařilo zlepšit propagaci, takže se letos ani jednou nestalo, že by se jako loni nepromítalo pro nezájem diváků. Řada filmových představení se však zrušila pro déšť. Letní kino tak žije díky diskotékám pod širým nebem, posezení u piva či hraní minigolfu – vše v jednom areálu provozovaném touto společností," sdělila provozní.

Letní kino ve Šternberku zaniklo u hradu již začátkem 90. let. Pak tam byly pokusy promítat v bývalém augustiniánském klášteře. „V současné době o obnově letního kina neuvažujeme, finančně bychom to neutáhli,“ řekla vedoucí odboru školství a kultury šternberské radnice Jana Kameníčková. Zájem o promítání je podle jích slov takový, že i v kamenném kině Oko se promítá jen jednou týdně. „Vždy ve středu,“ podotkla.