Podle starostky Husince Marie Tétkalové se v místě táboření neustále zhoršují hygienické podmínky. "Obyvatelé obce se již obávají další přítomnosti rumunských Romů, protože dřív nebo později se stane situace pod širým nebem z hygienického hlediska neudržitelná," řekla Mediafaxu starostka. Ta proto požádala policii o rychlé řešení situace, tedy místo táboření za policejní asistence do sobotního večera vyklidit.

Situaci navíc komplikuje fakt, že Romové táboří na soukromém pozemku."Budeme jednat pouze na základě soudního rozhodnutí a protože je víkend, zřejmě k němu hned tak nedojde," glosovala středočeská policejní mluvčí. Starostka obce si podle jejích slov rovněž nedělá naději na brzké ukončení patové situace. "Když to dobře dopadne, v pondělí bude teprve zahájeno jednání o soudním rozhodnutí. Takže rumunské Romy v Husinci budeme mít poněkud déle," povzdychla si Tétkalová.

Stravu a vodu si podle starostky obstarávají nákupem v nedalekém nákupním centru. "Osobně jsem ale viděla, jak Romové pijí i vodu z Vltavy a podali ji i malému dítěti," řekla starostka. Majitel soukromého pozemku, který z vlastní iniciativy rumunské Romy "ubytoval" na svém pozemku se tak údajně podle důvěryhodného zdroje obci Husinec mstí za záporná stanoviska vedenní obce k jeho podnikatelským otázkám.

Romové přijeli do Česka před týdnem, aby podpořili sedmnáctiletého mladíka Iona Miclesca, syna romského barona okresu Vilcea, který se téměř utopil při koupání ve Staré Boleslavi. Nyní leží v kritickém stavu ve vinohradské nemocnici. Lékaři ho už neudržují v umělém spánku, ale je stále v hlubokém bezvědomí. "Mladík je napojen na dýchací přístroj a dialýzu. Lékaři ho postupně probírají k vědomí a zkoumají poškození nervové soustavy," informovala agenturu Mediafax mluvčí nemocnice Jana Jelínková.

Romové se nejprve usídlili před nemocnicí. To se ovšem nelíbilo radnici městské části Praha 3, která vypsala finanční sbírku, ze které Romům zaplatila několikadenní pobyt v pražském kempu Pražačka. Do sbírky většinou přispěli bohatí čeští Romové. Skupina Romů se přemístila do kempu, kde měli ubytování zaplacené do neděle minulého týdne. Právě v neděli v podvečer, kdy měli začít platit, odjeli k rybníku v Dolních Počernicích, kde se utábořili a zůstali na místě do čtvrtečního večera. S pobytem na obecním pozemku nesouhlasila místní radnice, které se nelíbilo, že Romové znečišťují rybník a okolí odpadky a výkaly. Celé místo neustále monitorovala státní a městská policie.

Ve čtvrtek večer se Romové opět přesunuli do Husince, kde jim nabídl pozemek u řeky jim soukromý majitel Jaroslav Tříška.