Od ledna 2007 do května 2009 působila Parkanová ve vládě Mirka Topolánka jako ministryně obrany. Co se většině lidí z jejího šéfování armádě vybaví, je zřejmě hlavně píseň pro amerického prezidenta George W. Bushe. Song na oslavu vlajky hvězd a pruhů a amerického radaru v Česku je nezapomenutelný.

Exministryně si vrcholnou politiku začala oťukávat hned po listopadovém převratu v roce 1989. V Táboře byla spoluzakladatelkou Občanského fóra a od roku 1990 působila jako poslankyně Federálního shromáždění. Stala se členkou branného a bezpečnostního výboru, mandátového a imunitního výboru a členkou komise pro dohled nad odsunem sovětských vojsk.

Od podzimu 1992 zastávala funkci ředitelky odborů na ministerstvu zahraničních věcí a na ministerstvu vnitra.

Po abdikaci Jana Kalvody v roce 1997 byla jmenována ministryní spravedlnosti. Po odchodu ministrů ODA z vlády Václava Klause a po podání demise celého kabinetu, ji premiér překlenovací vlády Josef Tošovský potvrdil ve funkci ministryně spravedlnosti.

Až do roku 1997 byla členkou ODA. Ve volbách do Poslanecké sněmovny o rok později kandidovala jako nezávislá za KDU-ČSL. K lidovcům se jako členka přihlásila až o tři roky později.

Poslanecký mandát obhájila i ve volbách v roce 2002 a 2006. Od roku 2006 přitom vedla lidovecký poslanecký klub a zastávala funkci místopředsedkyně strany. Letošního června se ovšem s lidovci rozloučila a následovala Miroslava Kalouska do nové strany TOP 09.

Parkanová se narodila v listopadu 1951 v Praze. Dětství prožila sice v Táboře, ale do Prahy se vrátila kvůli studiím práv. Před vstupem do veřejné správy pracovala jako podniková právnička.