"V této chvíli příznivci Dělnické strany hodlají pouze procházet obcí Husinec a hovořit o rumunských tábornících s občany," řekla Mediafaxu Zatloukalová. Situaci podle jejích slov bude policie nadále monitorovat. "Nepředpokládáme, že by došlo k nezákonnému jednání. Na počet 14 příznivců Dělnické strany máme dostatek policistů," uvedla Zatloukalová.

Obyvatelé obce Husinec jsou přítomností rumunských táborníků znepokojeni, vnímají ji ale zatím klidně, tvrdí Zatlouklová.

Místopředseda Dělnické strany Kotáb tvrdí, že Dělnická strana bude situaci sledovat a nevylučuje návrat do Husince. "Tato naše jednodenní aktivita v žádném případě neznamená další nezájem z naší strany v následujících dnech. V případě nutnosti se tady objevíme znovu," uzavřel Kotáb.

Romové přijeli do Česka před týdnem, aby podpořili sedmnáctiletého mladíka Iona Miclesca, syna romského barona okresu Vilcea, který se téměř utopil při koupání ve Staré Boleslavi. Nyní leží v kritickém stavu ve vinohradské nemocnici. Lékaři ho už neudržují v umělém spánku, ale je stále v hlubokém bezvědomí. "Mladík je napojen na dýchací přístroj a dialýzu. Lékaři ho postupně probírají k vědomí a zkoumají poškození nervové soustavy," informovala agenturu Mediafax mluvčí nemocnice Jana Jelínková.

Romové se nejprve usídlili před nemocnicí. To se ovšem nelíbilo radnici městské části Praha 3, která vypsala finanční sbírku, ze které Romům zaplatila několikadenní pobyt v pražském kempu Pražačka. Do sbírky většinou přispěli bohatí čeští Romové. Skupina Romů se přemístila do kempu, kde měli ubytování zaplacené do neděle minulého týdne. Právě v neděli v podvečer, kdy měli začít platit, odjeli k rybníku v Dolních Počernicích, kde se utábořili a zůstali na místě do čtvrtečního večera. S pobytem na obecním pozemku nesouhlasila místní radnice, které se nelíbilo, že Romové znečišťují rybník a okolí odpadky a výkaly. Celé místo neustále monitorovala státní a městská policie.

Ve čtvrtek večer se Romové opět přesunuli do Husince, kde jim nabídl pozemek u řeky jim soukromý majitel Jaroslav Tříška.