"Zelená barva je barvou uklidňující," tvrdí Šulgan. Za KDU-ČSL bude ve Zlínském kraji bojovat Michaela Šojdrová a komunisté nasadili poslance Vladimíra Koníčka.

Šulgan nikdy nebyl členem žádné politické strany. Po listopadu 1989 pracoval pro Občanské fórum. Aktivista proti rozšíření těžby uhlí na Frenštátsku, za což dostal zmíněný titul rytíře, působí v zastupitelstvu města Rožnov pod Radhoštěm od roku 1998. Během let 2002 až 2006 byl místostarostou města a předsedou Mikroregionu Rožnovsko. Jako komunální politik obdržel v roce 2005 ocenění za přínos a rozvoj ekologické výchovy, vzdělávání a osvěty ve Zlínském kraji.

Po absolvování Vysoké školy báňské v Ostravě nemohl Šulgan najít práci a pracoval v třísměnném provozu jako dělník. Od roku 1992 se stal zaměstnancem Správy Chráněné krajinné oblasti Beskydy. O dva roky později založil místní organizaci Českého svazu ochránců přírody a oddíl mladých ochránců přírody. Poprvé v historii města zpracoval publikaci o přírodě a pomáhal vybudovat Naučnou stezku Hradisko a další stezky v okolí. Je spoluzakladatelem občanského sdružení Zdravý Rožnov. V roce 2000 zajišťoval po organizační stránce i odchyt medvěda v Beskydech.

Kromě přírody a práce s dětmi a mládeží jezdí Šulgan rád na kole a v zimních měsících obouvá sněžnice a dovolenou tráví putováním na rysích a vlčích stezkách. Mezi jeho další koníčky patří sport, fotografování, výtvarné umění a rád čte knihy a komentáře profesora Tomáše Halíka.

Dvaapadesátiletý Šulgan je ženatý a má dva syny.