Topolánek řekl, že jeho soukromá dovolená byla zneužita politickými protivníky k nepodloženým, křivým a lživým nařčením a obviněním. "Proti mně, ale také proti mé rodině byly použity estébácké a neoestébácké metody," poznamenal s tím, že nejde o prvním případ. "Jsem permanentně sledován, natáčen a následně dehonestován," dodal.

Bývalý premiér vyzval šéfa socialistů Paroubka, aby přestal s objednáváním a využíváním takových metod a aby celou kauzu odsoudil. "Jde o opakované zneužívání estébáckých a fízlovských metod v demokratickém soupeření politických stran," sdělil předseda ODS.

Za zmiňovanými metodami stojí podle Topolánka bývalý šéf civilní rozvědky Karel Randák, který je spojován s osobou marketingového šéfa socialistů Petra Dimuna. "Na rozdíl od kauzy Savoy nyní všichni od začátku vědí, že za těmito estébáckými metodami stojí Karel Randák, který se angažoval v kauze Savoy. Připomínám, že v tomto případu jsou již dva lidé odsouzení," podotkl Topolánek.

Randák trvá na tom, že snímky, které zachycují přední české politiky a lobbisty v italském Monte Argentario, do českých médií nedonesl. Potvrdil však, že se na jejich zveřejnění podílel. "Je obecně známo, že Karel Randák je v úzkém spojení s poradcem Jiřího Paroubka a šéfem marketingu ČSSD Petrem Dimunem a dalšími blízkými spolupracovníky Jiřího Paroubka," pokračoval předseda ODS.

Paroubek ale v pátek spojení ČSSD s celou kauzou ostře odmítl. "Jsem odpůrcem estébáckých metod, a ačkoliv se politici ODS v čele s Ivanem Langerem a Mirkem Topolánkem těchto metod zastávali (tzv. Kubiceho zpráva, kauza Biolíh, zatčení Věry Jourové, Pět na stole v českých atd.), byly-li namířeny proti ČSSD, nejsem jako oni, a proto je odsuzuji i v tomto případě," reagoval šéf socialistů. Upozornil na to, že ODS nemá pro svá tvrzení důkazy. "Mezi estébácké metody však patřilo také obviňování bez důkazů. Proto vyzývám Mirka Topolánka jako předsedu ODS, aby předložil důkazy pro obvinění jak svá, tak Ivana Langera, která směřují vůči ČSSD. V opačném případě, aby se okamžitě omluvil," dodal Paroubek.

Topolánek v pátek večer také prohlásil, že žádné setkání, ke kterému během jeho dovolené v Toskánsku došlo, není v přímém ani nepřímém střetu zájmů s jeho politickou činností. "Jednalo se o čistě privátní, rodinnou dovolenou," řekl.

V pronajatém domě se setkával údajně jen se svými přáteli a příbuznými nebo přáteli a příbuznými Marka Dalíka. Další významné osobnosti české politiky a byznysu, které se v jeho společnosti objevily na fotkách v médiích, prý potkal náhodou v přístavu.

Dovolenou v Itálii si pak podle svých slov zaplatil Topolánek už v červnu. Za celou jeho rodinu ho prý dovolená stála 3300 euro, tedy zhruba 84 tisíc korun.

Kontroverzní snímky uveřejnil jako první deník Aha!. Byl na nich zachycen Topolánek na dovolené v italském Monte Argentario, stejně jako jeho přítel lobbista Marek Dalík, s šéfem energetického gigantu ČEZ Martinem Romanem. Ve stejném letovisku byl na dalších snímcích bývalý ministr dopravy Aleš Řebíček (ODS), lobbista Vladimíra Johanes a místopředseda ČSSD Milan Urban.

Urban už uvedl, že si dovolenou v Itálii zaplatil ze svého, stála ho zhruba 35 tisíc korun, zároveň popřel, že by se s někým z ODS v letovisku setkal. Jakýkoliv osobní kontakt s Urbanem popřel i Topolánek.

Snímky z dovolených vrcholných stranických představitelů ODS a ČSSD a vlivných lidí v italském letovisku dávají média do souvislosti s nedávným přijetím zákona o přidělování emisních povolenek, ze kterého by mohl výrazně profitovat ČEZ.